Deniz GEZMİŞ ve Arkadaşlarının idam edilişlerinin 35.yılı

Ülkemizde idamlar ,darbeler,muhtıralar ,cuntalar havalarda uçuşuyor, ne kadar demokratik olduğumuz Cumhuriyet tarihimizden belli sanırım . sadete geliyim aradan 35 yıl geçti. TAM BAĞIMSIZ VE GERÇEKTEN DEMOKRATİK TÜRKİYE isteyen gençler anayasal düzeni bozmaktan dolayı asıldılar , ilginçtir ki anayasal düzeni bozduğunu iddaa edip sıkı yönetim mahkemesi ile idam kararı veren kişiler aslında kendileri anayasal düzeni çiğnemiş bozmuşlardır . aslında çok da kurcalamaya gerek yok ,azcık düşününce o zamanki gençlerin ne kadar haklı olduklarının ,ne kadar yerinde şeylere müdahele ettikleri günümüzde yaşadıklarımızla apaçık belli oluyor..

geçen gün haberlerde hatırla sevgili diye cuma akşamları verilen dizide takip edenler bilir ,adnan menderesten başlayıp geleceğe doğru devam ediyorlar . Deniz Gezmiş ile ilgili sahne oldu atv de işte tanıtım yapıyorlar bu akşam böle şöle falandı filandı nese yapılan ropörtajlar yayınlanmaya başladı, soruyo haberci : Deniz Gezmiş ‘i biliyomusunuz falan diye , bir kişide bilemedi , yok manajer diyen ,yok efendim futbolcu diyen..

sırf bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp değildir felsefesine dayanarak satırlara sığmıycak kadar olsada ,ufak bir araştırma ile bilmeyenler öğrensin diye kısaca ekledim ;
bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır..

12 Mart darbesinin ilk günlerinde Yusuf Aslan ile birlikte Sivas’a gitmekte iken motorsikletleri bozulur. Bir ihbar sonucu polislerin gelmesi üzerine çıkan çatışmada Yusuf Aslan ile birbirlerini kaybederler. Yusuf Arslan o esnada Deniz Gezmiş ise 16 Kasım 1971 salı günü Sivas’ın şarkışla ilçesinin Gemerek nahiyesinde yakalandı ve Kayseri’ye getirildi. Buradan Ankara’ya götürüldü ve zamanının İçişleri Bakanı Haldun Menteşoğlu’nun makamına götürüldü.

Mahkeme 16 Temmuz 1971 günü Altındağ Veteriner Okulu binası’nda Tuğgeneral Ali Elverdi başkanlığında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 nolu Mahkemesi’nde başladı ve 9 Ekim 1971 günü bitti. Deniz ve arkadaşları 16 Temmuz 1971’de başlayan THKO-1 Davası’nda TCK’nin 146. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle, 9 Ekim 1971’de idam cezasına çarptırıldı.

Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile birlikte 6 Mayıs 1972 tarihinde Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde idam edildi.

SON OLARAK HOŞCAKAL YARIN FİLMİNİ İZLEMENİZİ,

NİHAT BEHRAM’ın DARAĞACINDA ÜÇ FİDANI KİTABINI OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUM..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir