ders öğreten video paylaşım sitesi , teachertube

İnternet üzerinden görüntü I paylaşmayla son bir yıl I içinde tüm dünyayı saran Youtube’dan sonra da şimdi de TeacherTube internette yayında. Video görüntüsü paylaşımı sağlayan TeacherTube adlısite resmi olarak Mart ayından bu yana hizmette bulunuyor. Yeni site YouTube’dan farklı olarak her türlü konuya açık değil. “Dünyaya öğret! ” sloganıyla yola çıkan site, eğitime odaklı videolarla ilgileniyor.

Öğretmenler, okullar ve ev içi eğitim alanlara yönelik olarak kurulan site dünyanın her yerindeki eğiticilerin eğitilmesi, dünya üzerindeki aynı branşta eğitim veren öğretmenlerin bilgi paylaşımına girmesi, ya da eğitimcilerin öğrencilerine eğitim vermesi amacıyla kurulduğunu söylüyor.

Teacher Tube projesinin fikir babası ise Jason Smith adlı 14 yıllık bir eğitimci. Kamu okullarında öğretmenlik, koçluk, kampus müdürlüğü gibi görevlerde bulunan Smith, dijital teknolojiye meraklı kardeşinin yardımlarıyla intenet üzerinde eğitimin yaygınlaştırmak için kolları sıvayınca proje şekillendi.

Matematikten, fiziğe, kimyadan biyolojiye kadar birçok fen dersinin yanı sıra sosyal bilimlere ait derslerin şimdilik ağırlıkta olduğu görülen internet sitesinin tüm dünyada öğrenciler ve öğretmenler arasında yaygınlaşması bekleniyor.

DERS NOTLARI VE YENİ FİKİRLER
Ders notları, öğretmenlerin ders planları da video üzerinde paylaşılan konulardan bazılarını oluşturuyor. Siteye üye olanlar siteyi kontrol etme hakkına da sahip oluyor.

Siteye girebilecek eğitimle alakası olmayan videolar, kullanıcılar tarafından denebilecek. Diğer video paylaşım sitelerine farklı bir açıdan alternatif olmayı amaçlayan TeacherTube, yeni bilimsel buluşların, yeni mucitlerin, ya da bilimsel araştırmaların kısa bir süre içinde kamuoyuna duyurulmasında da etkili olacağa benziyor.

kaynak:Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir