dünya yanlız bizim değil..

zonguldak İl Genel Meclisi başkanı Muzaffer Kalaycıoğlu, zonguldak‘ta yalnızca bir tane bulunan hayvan bakım evi “zarar ediyor” gerekçesiyle kapatılacağını açıkladı. Bu açıklamanın üzerine bir basın toplantısı düzenleyen zonguldak Hayvanları Koruma Derneği başkan vekili Mehmet Tancan “Bu bir suçtur, cinayettir” dedi.

zonguldak Ankara karayolu üzerinde bulunan hayvan bakım evinin kapatılması gündeme geldi. zonguldak İl Genel Meclisi başkanı Muzaffer Kalaycıoğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Hayvan barınağı zarar ediyor, kapatacağız” dedi.

Kalaycıoğlu‘nun açıklaması kentteki hayvan ve doğa severler tarafından
tepkiyle karşılandı. zonguldak Çevre Koruma Derneği’nde bir basın toplantısı düzenleyen “zonguldak Hayvanları Koruma Derneği” başkan vekili Mehmet Tancan; “Yasanın emredici hükümlerine karşın böyle bir şey yapılması suçtur” dedi.
5199 sayılı “Hayvanları Koruma Yasası” hükmüne göre illerde hayvanları koruma kurulları oluşturulduğunu söyleyen Tancan; bu kurulu göreve davet etti. Tancan, “Belediyelerden teslim ettikleri hayvan başına 50 TL isteniyor. Bu parayı vermek istemeyen belediyelerse hayvanları uyuşturmak amacıyla kullandıkları silahlara aşırı doz yükleyerek itlâf yoluna gidiyorlar. Ne ölen hayvanların, sağır kulakları bile çınlatan çığlıkları ne de bizlerin haykırışları ilgilileri uykularından uyandırabiliyor. Dernek olarak gelişmeleri dikkatle izliyoruz. Biz barınma evindeki koşulların daha da iyileşmesini isterken, kapatılmasının gündeme getirilmesini asla kabul etmiyoruz” dedi.

VETERİNER KHEKİM GÖREVLENDİRMİYORLAR

zonguldak Hayvanları Koruma Derneği” başkan vekili Mehmet Tancan “hayvan bakımevindeki veterinerin doğum iznine ayrılması nedeniyle veteriner hekim ihtiyacının karşılanması için İl Tarım Müdürlüğü’nden veteriner isteğimiz karşılığında görevlendirilen iki veteriner hekim, haftada iki kere barınağa ‘merhaba’ deyip gidiyorlar” dedi. Tancan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Geliş ve gidiş süreleri sadece 5 dakika. 18 Mayıs’taki gözlemlerimizde hayvanların kanlı ishal olduklarını tespit ettik ve küçük yavrular veteriner yokluğundan uyuz olmuş ölüyorlar.
Valimize sesleniyoruz. “İl Hayvanları Koruma Kurulu” ve kurumun çalışmasından sorumlu İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, İl Genel Meclisi Başkanı sayın Muzaffer Kalaycıoğlu‘nun 15 Mayıs’taki yerel gazetelere yaptığı “Hayvan barınağını kapatıyoruz”başlıklı açıklamalarına rağmen bugüne kadar hiçbirşey yapmamışlardır. Bu tavırlarıyla hayvan evinin kapatılmasını kabullenmişlerdir. İl Hayvanları Koruma Kurulu, kurum ve kuruluşlarını kanun maddeleri bu kadar açık, net ve kesin emrederken ilgisizliklerinden dolayı şimdilik kamuoyunda kınıyoruz. Derneğimizin tüm üyeleri doğa ve doğal yaşamı savunucusu sivil toplum örgütleri ve tüm hayvan hakları savunucuları ile birlikte olayların takipçisiyiz.”

kaynak:( Dünya Yalnız Bizim Değil sayfası, BirGün gazetesi, 26 Mayıs 2007)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir