Dual Sim ile ikinci cep telefonuna son…

Modern yaşamın vazgeçilmez bir unsuru haline gelen cep telefonları bir yandan insanların hayatlarını kolaylaştırırken, öte yandan kabarık faturalar nedeniyle farklı yöntemler aramaya yönlendiriyor. GSM şirketlerinin kendi aboneleri arasındaki görüşmelere daha ucuz ücret uygulaması nedeniyle Türkiye’de bir çok cep telefonu kullanıcısı kabarık faturalardan kurtulmak için birden fazla GSM hattı kullanıyor. Birden fazla hattın aynı telefonda eş zamanlı kullanılamaması nedeniyle de bu kullanıcılar ikinci bir telefon taşımak zorunda kalıyorlar.

Orta Doğu Teknik Üniversiteli (ODTÜ) bir grup öğrenci birden fazla cep telefonu taşıyanların işlerini kolaylaştırma düşüncesiyle yeni bir proje geliştirdi. Proje ile birden fazla cep telefonu taşımaya gerek kalmayacak.

Projeleriyle ilgili ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisi Mehmet Mustafa Karabulut, üretilecek ürünün (Dual Sim), bir cep telefonu ile iki ayrı sim kartı eş zamanlı olarak kullanmayı sağlayacak bir baskı devre olduğunu söyledi.

Dual Sim ile her iki numaranın, tek cep telefonu üzerinden aynı anda aranabileceğini ve arama yapabileceğini belirten Karabulut, telefona takılı olan sim kartlardan her ikisinin de gelen aramalara açık olacağını kaydetti.

Karabulut, arama yapacak sim kartın kullanıcı tarafından verilecek bir komut ile belirleneceğini ve aynı komut ile istenildiği zaman değiştirilebileceğini belirtti.

Cep telefonlarının, dünyanın en çok kullanılan elektronik eşya niteliğini taşıması ve birden fazla sim kart kullanımının birçok ülkede yaygın olması nedeniyle böyle bir proje geliştirmeye karar verdiklerini ifade eden Karabulut, şöyle konuştu:

“Dünyada, birden fazla hattı aynı anda çalıştıran başka bir sistem yok. Yaptığımız araştırmaya göre, Türkiye’de yaklaşık 7 milyon insan birden fazla GSM hattı kullanıyor. Bizim geliştireceğimiz Dual Sim sayesinde bu kişilerin birden fazla telefon taşımalarına gerek kalmayacak. Dual Sim’in, donanımını bitirdik, yazılımını geliştiriyoruz. Bu ürün telefonlara arka kapak olarak eklenebilecek. Dolayısıyla telefonun garantisini de bozmayacak.”

Karabulut, ürünün bir yıl içerisinde halka arzını gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade ederek, Dual Sim’in satış fiyatının ise 40 YTL civarında olacağını söyledi. İlk yıl 30 milyon YTL kar hedeflediklerini anlatan Karabulut, orta vadede birden fazla hat kullanımının yaygın olduğu ülkelerde de Dual Sim’i pazarlamayı düşündüklerini bildirdi.

Projede, Karabulut’un yanı sıra, Mehmet Emre Efeoğlu, Rafet Ilgın ve Serkan Camcıoğlu görev alıyor.

Bu yazı teknoloji kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir