dünya ,ülke,spor,yerel..

o kadar çok yazacak şey var aslında, ilk olarak yapılacak hatta bugün yapılacak olan “çılgın deney” başlıbaşına bir olay. yaklaşık 10 yılın emeği ,araştırması var ve sonucunda dünyamızın ,galaksimizin nasıl oluştuğuna dahil sonuclar elde edilecek ,hipotezler teori olacak ,teoriler yasa olacak. yada hepberaber karadeliğe doğru ” V “hızıyla gidecez.

Amerika kıtası etrafında oluşan doğa olaylarınıda , insanların zor durumlarını ,ölenleri ,yaralanları ,evsiz kalanları unutmamak lazım. gerekli yardım kuruluşları desteklerini esirgememeli .  buradan mevzuyu Küba’ya bağlamak istiyorum. Küba’nın kasırga’dan en çok etkilenen ülke olduğuna dair dünya medyasında ,ülkemiz medyasında ufak çaplı haberler çıkmış. Fidel CASTRO’da bunlara cevap olarak köşe yazısı yazmış ve anafikir olarak  demiş ki “biz doğal afetlere ,hastalıklara karşı örgütlü ve eğitimliyiz . gerektiği zaman ne yapılıp ne yapılmayacağına dair herkes bilgili ve eğitimli” . 8yaklaşık olarak bu içerikte bir cümle idi ,birgün gazetesinde okumuştum.)

şimdi bunun doğruluğunu falan tartışmıyorum ,tartışmamda zaten ,gidip görmedim . ama böyle bir sistemin olduğuna dair inancım var. Küba’da ücretsiz kanser tedavisi yapıldığını düşününce ,ücretsiz sağlık ,ücretsiz eğitim sistemi olduğunu düşününce zaten gerisinin gelebilceğini her aklı olan insan tahmin edebilir. dünyada tıp alanında en ileriye gitmiş ülkeninde Küba olduğunu hatırlatmakta fayda var .

gelelim ülkemizde olan bitene;

Aydın DOĞAN ile R.Tayyip ERDOĞAN arasında bir “çene” yarışıdır gidiyor.  ben bunu Nasrettin Hoca’nın  “yorgan gitti ,kavga bitti ” sözünle yorumlamak istiyorum. siyaset’in maalesef günümüzde “rant” kapısı olarak görüldüğü,uygulandığı gerçeği apaçık ortada. Hoca’nın bu özlü sözü zaten üstüne söz söyletmiyecek kadar “cuk” oturan bir cümle.

gelelim spor’da oluşan gelişmelere ;

Futbol milli takımımız iyi bir başlandıç yaptı . istikrarlı kadro şeçimleri ile sakatlıklar konusunda şansızlık yaşamazsak dünya kupasında final oynamak hiç de hayal değil. Fatih Hoca bunu yapabilcek güce sahip. sadece bazı formsuz oyuncularda ısrar etmemesi lazım . yedek klübesinde 11’de olan oyuncudan daha formda oyuncu varda oynatmıyorsa elemeleri geçmemiz çok zor , kaldı ki bunu dünya kupasında yaptı , ilk grup maçımızda anlamsız bir futbol izlemiştik.

basketbol milli takımımızda oldukça başarılı , ilerisi için umut verir nitelikte .bu akşamki maçımızda Fransa ile ,bakalım bu güçlü rakibimizi yenebilecekmiyiz?

Galatasaray ,Fenerbahçe ,Beşiktaş, Trabzonspor’a gelince ;

Galatasaray büyük bir hata ile şampiyonlar liginden elendi , yaklaşık 10milyon EURO gibi bir paradan oldu .sırf bu işin maddi boyutu. ilerisi için neler kazanılcağını bütün Galatasaraylılar zaten abone oldukları turnuvadan biliyorlar.

Fenerbahçe resmen ektiğini biçiyor ,artık öyle bir duruma geldi ki , tuncay gitti takım dağılır dendi ,bişey olmadı. appiah sakatlandı ,bişey olmadı. mehmet gitti , kezman gitti ,futbol duruşundan hiçbirşey kaybetmedi. gine rahat kontrollü topunu oynuyor. Alex’in rahat top oynaması ,boş alana topları kaydırması zaten takımı rahatlanan en önemli hareketlerden. basit futbol fenerbahçe’ye başarı olarak geri döndü hep. ilerisi için neler olup neler bitceğini göreceğiz. bakalım Şampiyonlar liginde FB çıtayı yükseltebilecekmi?

Beşiktaş 100. yılından sonra duraklama dönemine girmiş durumda. arada kıpırdanmalar yapıyor ama sanırım yönetim zaafiyeti var . transferleri’de zamanında FB’nin yaptığı politikalara benziyor. ama şu an çıkış döneminde .

Trabzon süper lig’in transfer şampiyonu ,song ,gökhan ünal ,yattara başlı başına takımın omurgası niteliğinde . birtek orta saha zaafı var gibi.  Ersun YANAL’ın da hırsı ve tecrübesiyle bu sene zorlu bir lig olacağa benziyor . Kocaelispor ,Sivasspor,Kayserispor gibi anadolunun güçlü klüpleri ile bu tezim daha da inanılır bir duruma geliyor.

gelelim yerel’e ;

malum yerel şeçimler yaklaşıyor . şeçim yatırımı olarak yapılıyor maalesef ülkemizde çoğu şey. oy kazanma hırsı ülkemizin kalkınmasına ,medeniyet olmasına katkıda bulunuyor. yada tam tersi ?

ama asfaltların bundan nasiplendiği kesin!

90 küsürlü yıllardan beri asfalt görmeyen Zonguldak yolları ,özellikle ara sokaklar ,caddeler asfalt gördü ,görecek.  hem iyi bişey ,hemde düşündürücü .

hizmet sektörü ,hizmet için bişey beklememeli .  hizmet onun görevi!

hizmetini yaptı diye de oy da verimemeli , tabiyki yapacak onun görevi!

bizler belediye başkanı çalıştı diye , kömür dağıtıldı diye oy veriyoruz partilere ,kişilere …

yollar asfaltlı ,evler kömürlü ,hastaneler ücretsiz ,okullar ücretsiz ,kitaplar ücretsiz ,dolar-euro YTL  enflasyon’dan uzak olmalı zaten!!

bunlar oldu diye partiler şeçim kazanıyorsa ,belediyeler ikinci ,üçüncü şeçimlerini kazanıyorsa ülke zaten vahim durumdadır.

önemli olan hizmet sektöründe yeni şeyler yapabilmektir , farkı ,oy’u öyle kazanabilmektir.

ne mi?

mesela Dikili belediyesinin uyguladığı su politikası . 10 ton’nun altında harcama yapılan abonelerden ücret alınmıyor, üstüne çıkıldımı ücret alınıyor. küresel ısınmanın ,kuraklığın olduğu günümüzde ne kadar mantıklı ,takdir’e şahen bir uygulama.

yada kültür,sanat şenlikleri. arıtma tesisleri ,ağaçlandırma ,temiz ,saglıklı şebeke suyu temini ,altyapı çalışmaları.

herşey viyadük yapmakta , asfalta dökmekle ,kaldırım yapmakla olmuyor ki!

Bu yazı bilim, etki,tepki,yorum,vb.gibi, spor kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir