Dünyayı yan yatıran patlama

ABD’nin seçkin üniversitelerinden bilim adamlarının katılımıyla kurulan bir ekip, 800 milyon yıl önce Kuzey Kutbu’nda yaşanan çok şiddetli bir yanardağ patlamasının yerkürenin 50 derece yana yatmasına sebep olduğunu ortaya çıkardı. Princeton Üniversitesi’nden Adam Maloof başkanlığındaki ekip, Norveç’e bağlı Svalbard Takımadaları’ndan 1999-2005 yılları arasında topladığı tortul taşların manyetik bileşimini analiz ederek büyük volkan patlamasının ardından ekvatorun Alaska’ya doğru kaydığı, Kuzey Kutbu’nun ise Afrika’ya doğru ilerlediği sonucuna vardı.
Patlamadan sonra yeryüzünde biriken büyük miktarda magma, zamanla ekvator yönünde ilerleyerek ağırlığıyla dünyanın ekseninin her sene yaklaşık 1 metre daha yana yatmasına yol açtı. Bu değişim 5 ila 20 milyon yıl sürdü. Maloof, günümüzde yeryüzünün oldukça dengeli olduğunu söyledi.

Bu yazı bilim kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir