FM2009 – “Efsaneler Ölmez, Sadece Şekil Değiştirir”

FUTBOL MANAGER 2009

Eminim ki yaşıtlarımın bir kısmı bu oyunla 1996-1999 civarlarında tanışmıştır. Gün geçtikçe daha da büyüdü bu oyuna karşı duyulan sempati ve sevgi. Bende de 1998 yılında başladı bu bağımlılık. 2003 ve 2004 yıllarında ara verdim yalnızca. Onun dışında bütün oyunlarla ilgili detaylı bilgiye sahip olmuşumdur. İlk başlarda sadece kadro kurup maç yapmaktan, eğer zengin kulüp seçtiyseniz transfer yapmaktan ibaretti oyun yada ben bilmediğim için bana öyle geliyordu.Yıllar içerisinde büyük değişim gösterdi oyunumuz. Ancak hiçbir rakibi onun yerini alamadı oyun piyasasında. İlk başta Championship Manager olarak boy gösterdi daha sonra ikiye ayrıldı. Bir tarafta Championship Manager’a devam ediliyordu, diğer tarafta ise Football Manager adında yeni bir oluşum vardı. Tanıdığım, bildiğim insanlar bu ayrımdan sonra Football Manager ile yollarına devam ettiler. Tabi ki bende…

Bu oyunun başında abartısız; günlerini, haftalarını, aylarını geçirenler, sınavlarına gitmeyen öğrenciler, küllük taşana kadar yerinden kalkmayan insanlar tanıyorum. Bir tutku haline gelen bu menejerlik oyunu, günümüz futbolunda gerçek menejerlerin de takip ettiği bir oyun haline dönüşmüştür. Yapılan detaylı araştırmalar ve gerçeğe yakın bilgiler ile herkesin dikkatini çekiyor.

FM 2009 oyununu yaklaşık 10 gün önce aldım. Geçmişi düşününce nerelerden nerelere geldiğimizi daha iyi anladım. Şimdi size geçmişten bu güne yaşanan bazı değişiklikleri anlatıcam.

Dediğim gibi 90’lı yıllarda başlayan bu efsane CM 2001-2002 oyunu ile tavan yapmıştır. Yanlış hatırlamıyorsam oyun geçmişimde ilk orjinal oyunu almaya sebep olmuştur diyebilirim (o cd şuan daha değerli çünkü Eksantirik’teki yegane hatıralarımdan birisidir).Daha sonra yaşanan ayrılık oyunun tiryakilerini etkilememiş olacakki bir kısmımız CM ile bir kısmımız FM ile yollarımıza devam ettik. Ben FM ile yoluma devam eden birisi olarak size FM’den bahsedebileceğim.

OYUNCULAR;

İlk oynamaya başladığım günlerde futbolcu sayısı çok azdı. Orjinal futbolcular çok detaylı değillerdi. Bunun yanı sıra yeni futbolcu oluşumu ise başarısızdı. Yaşlı futbolcuların isimleri ve yaklaşık özellikleri ile yeni futbolcular çıkardı altyapılarda.

Şimdi ise futbolcu araştırmaları detaylandırıldığı için, her uyruktan futbolcu gayet detaylı olarak önünüze geliyor. Futbolcu sayısı o kadar fazla ki, ilk oyuna başladığınızda aylarınızı futbolculara bakarak geçirebilirsiniz. Altyapılarda yetişen genç futbolcular başarılı araştırmalar sonucu oldukça orjinale yakın hale getirilmiş.

Belli bir tarihten sonra futbolcu özellikleri Tekniksel, Zihinsel ve Fiziksel olarak üçe ayrıldı. Daha spesifik araştırmalar ve yerinde oyuncu transferleri bu tarihten sonra daha sağlıklı olmaya başladı. Daha öncelerde sadece futbol ile ilgili özellikleri araştırılan futbolcular artık duygusal olarakta araştırılıyor ve oyuna ekleniyor. Oyuncunun disiplinli ve sorumsuz, sportmen yada çirkef oluşunu artık görebiliyorsunuz. Futbol ile ilgili özellikleri ise aynı şekilde detaylandırılarak kendisine en uygun pozisyon açık olarak belirtilmiş.

ANTRENÖR ve ANTRENMAN;

Oyunun mutlak hakimi olan bizler, yani Menejerler yardımcıları olan antrenörleri, doktorları, baş antrenörleri ve gözlemcileri kendileri seçebiliyorlar. Burdada yine oyuncularda olduğu gibi detaylandırma harika. Tabi ki antrenman yönetimi yine menejerlerin elinde ancak antrenörlere emanet edilmesi gerekiyor. Seçilen doğru antrenör ile doğru antrenmanların yaptırılması futbolcuları gözle görülür şekilde etkileyecek hale getirilmiş. Oyunu oynayan menejerin kendini iyi hissetmesine veya yetersiz kaldığını anlamasına sebep oluyor bu gelişme. Bunun içindir ki, belli bir tarihe kadar ezbere yaptırılan antrenmanlar son oyunlarda oldukça detaylandırılmış.

TRANSFER;

Direk söylenecek şey kesinlikle eskisinden daha zor. Hele iyi oyuncuları üst düzey olmayan bir takıma almanın imkanı yok diyebilirim. Belirli taksit seçenekleri, futbolcunun oynadığı maç sayısına, attığı gol sayısına göre eski kulübüne ödeme yapma seçenekleri transferde etkili oluyor. Özellikle genç yaşlardaki oyuncuların transferlerin de ise “bir sonraki transferden pay” vermek o futbolcuyu almak için kaçınılmaz hale gelmiş.

Transfer bütçesi düşük olan takımla mücadele eden oyuncular için en mantıklı seçenekler, ya kontratı sona ermek üzere/sona ermiş oyuncularla anlaşmak, yada transfer listesine eklenmiş oyuncuları makul ücretlerle ve sıkı pazarlıklarla transfer etmek haline gelmiş. Bu şekilde hem bir adım ileride ki başarılara ilerlerken, transfer bütçesi kullanılmayacağı veya az kullanılacağı için bir birikme söz konusu olacaktır. Bu birikme takımı bir adım ileri götürerek daha iyi transferler ile sonuçlanacaktır.

Ama yine de oyunun transfer kısmının bu anlatılanlar gibi kolay olduğunu düşünmeyin, sizleri gerçekten zorlayacaktır.

ALTYAPI;

Eskiden fazla verimli olmayan hatta oyuna başladıktan birkaç sezon sonra artık hiç bakılmayan bir bölümdü altyapı veya reserve takım. Ama oyunun geldiği noktada 10 sezon sonra bile “wonderkid” lakablı oyuncular çıkabiliyor altyapınızdan veya başkasının altyapısından. Bu aşamada ya sabırlı olup, tanınmış bilinmiş kulüplerin altyapılarını ve milli takımların genç takımlarını tek tek dolaşacaksınız, yada iyi bir “gözlemci” (scout) alıp (birden fazlada alınabilir) belli kriterlerde belli ülkelerde veya bölgelerde araştırmaya yollamanız gerekmektedir. Ama emin olun buna değecektir. Çünkü 16 yaşında bulup “sudan ucuza” transfer ettiğiniz oyuncuyu 24-25 yaşlarında milyonlarca Euro’ya satmak size zevk verecektir. Bu bağlamda kendi altyapınızı da sık sık kontrol edip antrenörlerinizden sürekli oyuncular hakkında “couch report” istemeyi ihmal etmeyin.

TAKTİKLER;

O kadar geniş bir konu ki, anlatmak kolay olmayacağından kısaca şunu söylemek istiyorum. Her türlü futbol anlayışının hüküm sürebileceği bir yapıya sahip “tactics” kısmı. Takımınızı istediğiniz şekilde oynatabilirsiniz.

Tabi ki bu efsane oyun burda anlatmakla bitirilemez. Sadece bir kısmını sizlerle paylaşmaya çalıştım. Oynadıkça bağımlılık yapan bu oyunun ilk açılış sayfasında bunu mizahi bir dille belirtmiş editörler. Oyunun başında geçirdiğiniz her periyod için farklı betimlemeler yapılmış. İlk başlarda normal başlayan takılmalar bir süre sonra editörlerin bilgisayar karşısındaki oyuncuya; “evet pizza söylemek daha iyi bir fikir”,” evet iç çamaşırlarını ters çevirip tekrar giyebilirsin” demesine kadar varıyor. Yaklaşık on yıldır müdavimi olduğum oyun o kadar büyük değişimler yaşadı ki burada anlatmak mümkün değil. Ama tahminim oyunun en parlak yılları olan 2001-2002-2003 sezonlarında herkes bilir efsane “Roma” takımını ve bir sezonda 50-60 gol atan Ruud Van Nistelrooy’u (Man. Utd.). Artık oyun o kadar basit değil arkadaşlar. Takımı seçip kadro kurarak olmuyor. Oyun ciddi anlamda kendine saygı gösterilmesini ve vakit ayrılmasını istiyor resmen. Herşey “Menejer”e yani size bağlı. Onun için takımın herşeyiyle ilgilenmek zorundasınız. Tabi ki orantılı olarak başarılarda yaşadığınız haz daha fazla oluyor.

Oyunun Türkiye’de ki resmi sitesi ise www.turksportal.net. FM2009 ile ilgili bir bilgim olmasada bu siteden  FM oyunlarını daha eğlenceli kılacak yamalar indirebilir ve oyun piyasaya çıktıktan belli bir süre sonra %100 türkçe paketini yükleyebilirsiniz.

Sizlere burdan oyunla ilgili her türlü bilgiyi vermeye ve oyunla ilgili her türlü konuda yardımcı olmaya hazırım. Naçizane birikimlerimi sizlere aktarmak benim için bir zevk olacaktır. Oynayan ve oynayacak olan herkese iyi eğlenceler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir