filyos’a Lukoil’den sonra şimdi Rus Demir-Çelik üreticisi NLMK yatırım yapmak istiyor..

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki yerli ve yabancı yatırımcıların yoğun talep gösterdiği Filyos Vadisi’nde, dünyanın en büyük çelik üreticisi arasında yer alan Rus NLMK, Demir Çelik ve liman yatırımı planlıyor.

Firma yetkililerinin bu ay içinde bölgede etüt çalışması yapmasının ardından yer tahsisinin gerçekleşmesi bekleniyor.

10 bin dönüm kullanılabilir yatırıma uygun arazisi bulunduğu bildirilen Filyos Vadisine, NLMK’nin yanı sıra yatırım için başvuran 12-13 firma arasında tercih edilen şirketlerin, tesis inşasına yönelik çalışmalarına bu yıl başlaması amaçlanıyor.

Bölgede bir süre önce incelemeler yaptığı ifade edilen Rus firması yöneticilerinin, bu ay içinde bölgeye göndereceği teknik ekibinin yatırıma yönelik etüt çalışması yapması da bekleniyor.

Yatırımla ilgili NLMK Yönetim Kurulu Üyesi Oleg Bagrin’in, yaklaşık 20 gün önce TBMM Başkanı Köksal Toptan’a mektup göndererek, zemin etütleri ve fizibilite çalışmaları yapmak üzere bölgeye uluslararası teknik heyet görevlendirileceğinin belirtmesiyle, firmanın bölgeye yatırım yapmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş’nin özelleştirilmesine de katılan dünya çelik devlerinden Rus NLMK NLMK’nin vadide Demir Çelik fabrikasının yanı sıra liman da kurabileceği bildirildi.

kaynak :AA

önceki yatırım planı haberi için tıklayın

Bu yazı haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir