garanti’den rüzgar enerjisi yatırımı..

yenilenebilir enerji kaynakları her geçen gün daha da önem kazanıyor hayatımızda. durumun farkında olan bilim insanları ,aydınlar, çevreçiler ve insan hayatına değer veren diğer sivil toplum örgütleri ,şirketler ,firmalar, kuruluşlar ilerisi için mantıklı yatırımlara başlıyorlar ,bunlardan biride doğuş grubu çatışı altında bulunan garanti bankasından geldi. 90MW güce sahip rüzgar enerjisi için yatırım yapıcaklarını açıkladılar. umarım bu haber, bu yatırım diğer kuruluşlara ,kurumlara vesile , emsal olurda dünyanın dönülmezi gelmeden ,sonunu getirmeden hayatın birşeyler yapabiliriz.

işte haberin detayı:

Soma Rüzgar Santralı projesine, 90 milyon Euro tutarında proje finansman kredisi sağladı. Santral, Bilgin Enerji Grubu’na dahil Bilgin Rüzgar Santralı Enerji Üretimi A.Ş. tarafından kurulacak. Yılda yaklaşık 316 milyon kwh elektrik üretecek santralın, 2010’un ikinci yarısında tam kapasiteyle üretime geçmesi bekleniyor.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, konuyla ilgili olarak, “Kyoto Protokolü’ne katılımın ardından, ülkemizde karbon emisyonunu azaltma amaçlı projeler çok daha fazla önem kazanacak. Soma Rüzgar Santralı’nın da bu anlamda Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesine önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Garanti, çevreye duyarlı yaklaşımını her fırsatta ön planda tutarak, çevre dostu rüzgâr enerjisi projelerine bugüne kadar önemli miktarda finansman desteği sağladı. Enerji konusundaki bilgi birikimimizle bu alandaki liderliğimizi sürekli pekiştiriyoruz. Türkiye’de, temiz enerji projeleri de dahil, hemen hemen tüm büyük projelerin finansmanında yine Garanti var. Sektöre, ülkemize ve çevreye katkı sağlayacak tüm projeleri desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Bilgin Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Vehbi Bilgin ise “Bilgin Enerji Grubu olarak, Hidrolik Santrallerin yanında Rüzgar Enerji Santralleri üzerinde de 1997’den beri çalışmaktayız. Bilindiği gibi serbest piyasa koşullarında kurduğumuz 30 MW’lık Bandırma Rüzgar Santralı’nın, 2006 yılında işletmeye alınmasıyla sektörde bir ilki gerçekleştirmiştik. Bu çalışmalarımıza, 30 MW’lık Çeşme Alaçatı RES, 90 MW’lık Bergama RES’lerin kurulumuyla devam ediyoruz. Bugün de imzalamış olduğumuz sözleşmeyle yine 90 MW’lık ve 114 milyon Euro’luk  Soma RES projemizin yapımına da Garanti Bankası’ndan 90 milyon Euro finans sağlayarak başlayacağız. Bundan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Lisansı alınmış, Çeşme’deki 50 MW’lık Zeytineli RES projemiz de bütün proje arazi çalışmaları tamamlanarak türbin ön bağlantısı yapılmıştır. Bu yıl sonuna kadar bu projemize de başlayacağız. İşletmeye alınmış ve inşa halindeki bu Rüzgar Enerji Santrallerinin tamamını önümüzdeki 10 ay içinde tamamlamayı hedefliyoruz. 2010 yılının ilk yarısında Bilgin Enerji Grubu’nun rüzgara dayalı proje gücü 310 MW, üretimi ise 1,10 milyar kwh’ı bulacaktır. Ülkemiz toplam üretiminin, 200 milyar kwh olduğu göz önüne alındığında, bunun yüzde yarımın üzerinde bir katkı olduğu görülmektedir. Bu vesileyle finans sözleşmesini imzaladığımız 90 MW’lık Soma RES projemize katkılarından dolayı Garanti Bankası’na bir kere daha teşekkür ediyorum.” dedi.

kaynak:habertürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir