gel vatandaş gel en ucuz mazot burda geell..

palavra paraylamı…
Her seçim öncesi olduğu gibi 22 Temmuz seçimleri öncesinde vaatler yine revaçta. Bu seçimlerin en gözde vaadi ise ucuz mazot. Partiler tarafından hemen her miting alanında dillendirilen “çiftçiye ucuz mazot”, “mazot 1 YTL olacak”, “1 YTL’nin de altına inecek” vaatleri, mazotu seçimin neredeyse baş aktörü konumuna getirdi.

Önceki seçimlerde buğday, tütün, fındık ve çaya yüksek taban fiyatı verme sözüyle çiftçinin karşısına çıkan partiler artık mazot vaadiyle çiftçiden oy istiyor. Partilerin bu konuda yarışa girmesinde ise AKP iktidarında, mazotun fiyatının yaklaşık iki kat artmasının etkisi bulunuyor. Mazotun fiyatının son 4,5 yılda yüzde 40 yükselmesiyle Türkiye, dünyada mazotun en pahalı olduğu ülkelerden biri haline geldi. Öte yandan, son üç yılda bir milyon çiftçinin tarımdan kopmasının da, seçim vaatlerinde önceliğin çiftçilere verilmesinde etkili oluyor.

Mayıs ayı itibariyle 2,26 YTL olan mazotta, indirim tartışması Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan’ın “Mazot 1 YTL olacak” vaadiyle başladı. Ardından CHP lideri Deniz Baykal, mazotta Özel Tüketim Vergisi’ni (ÖTV) kaldırarak fiyatı yarı yarıya indereceklerini açıkladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise hem ÖTV’yi hem de KDV’yi indireceklerini belirtti. DP Genel Başkanı Mehmet Ağar ve İP Genel Başkanı Doğu Perinçek ise mazotu 1 YTL’nin altına indireceklerini iddia etti. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ise bu vaatlere “Kardeşim petrol kuyularınız mı var” diyerek çıkıştı.

Mazotun 1 YTL’ye satılması durumunda oluşacak gelir kaybını karşılamak için 13 milyar YTL’lik kaynak yaratılması gerekiyor.

Bu yazı etki,tepki,yorum,vb.gibi kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

gel vatandaş gel en ucuz mazot burda geell..” hakkında bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir