öss ,gelecek , hayatın en güzel yılları…

yarın öss sınavı var , her öğrencinin belalısı sınav… klasik ve bir okadar da içi dolu cümle aslında herşeyi anlatmaya yetiyor ama biraz daha kurcalamak istedim. ilk olarak o klasik cümleden bahsetcem . ” 3 saatlik sınavla hayatımız belli oluyor” nasıl bir sistemdir düzendir ki çalışanın çalışmayanı , 3 saatte hayatına yön vercek .. vede baktığınız zaman insanlar genelde yazmak olsun diye tercih yapıyorlar ,hiç daha önce aklının ucundan geçmeyen mesleği tercih ediyorlar yada mesleği değilde şehir tercihi yapıyorlar… sistem okadar çarpık ki işin içinden çıkılmaz halde hersene artarak aday sayısı artıyor ,5 sene önce 1milyon ikiyüzbin öğrenci varken , şimdi 1milyon sekizyüzbin öğrenci sınava giriyor … ama üniversitelere baktığımız zaman ne kontenjanlarda bi artış nede açılan yeni bölümler azınlıkta… sırf açmak olsun diye.. diyceksiniz 12 yeni üniversite onaylandı rektörleride atandı nasıl oluyor… açılan o yeni üniversitelerde zaten var olan üniversitelerin başka il ve ilçelerdeki diğer kampüslerinin üniversite adı almış hali.. prof sayısı aynı doç sayısı aynı yrd doç sayısı aynı.. elde olan üniversitelerden dünya sıralamasında ilk 500’e giren Türkiyede üniversite yokken şaçma sapan politikalarla ,sırf öğrenciyi müşteri olarak gören zihniyetle ,kalkınacak memleket mi var , hop hemen oraya bir üniversite yada kampüsü … hemen düzeni kuruyorlar.. ondan sonra esnaf, valilik ,belediye uğraşıyor öğrenci kenti olacak diye… ev sahipleride cabası tabii.. yamyamlık oranları artıyor..

fazla uçtum ,mevzu öss ve öncesi idi, öss ye girmeden önce herkes okula vede KESİN VE KESİN DERSANE denen tüccar sisteme kendini bırakıyor… ben sanmıyorum ki 40 kişilik bir sınıfta dersaneye gitmeyen olmasın .. çok az bir ihtimaldir..

akıl sır ermiyor tabii.. nasıl oluyorda hafta içi 5 gün okulda (yaklaşık 30 saat ders) ,haftasonlarıda 2 günden ( yaklaşık 12 saat) bunun etüdü ,vede özel dersi falan da eklenince düşünün o kafanın halini… işin garip yanı o öğrenci başarılı olunca başarıyı sahiplenme oluyor dersaneler ,dergiler ,okullar ,hocalar reklam olarak kullanıyorlar… aslında tamamen öğrencinin başarısıdır… dersane sistemi bir an önce yok edilmeli… artık okulların hiçbir esprisi kalmamışken neyi bekliyor bu sistem düzen çok merak ediyorum… ( birilerinin işine geldiği açık…)

gelelim sınav psikojisine , yok o benden az yaptı ,yok o benden çok yaptı , yok komşunun çocugu özdebirde şukadar net yapmış sen niye yapamadın , yada sen ondan fazla yaptın aferin sana, vb gibi.. böle bir sidik yarıştırmaca içinde ne kardeşlik duygusu kalıyor insanlarda nede dostluk sevgi … tamamen kin, nefret ,hırs .. tabii bu dediğim 1 milyon adayın hepsi için geçerli değil tabiyki, beş parmağın beşi bir değil ,sadece dikkat çekmek istediğim düzenin insanları ne hale getirdiği okadar..

hayatımızın en güzel yılları evet… neden mi genelde bişeylerde sona gelinmişken ,her son bir başlangıcın habercisiyken genelde bişeyler tersine gitmiyorsa o sonlar en tatlı zamanlardır ve en tatlı zamanlar sidik yarışıyla geçer çoğu zaman .. etüdden ,dersaneden, özel hocadan , fırsat buldukca okulda boş derslerde test çözülmediği zaman birazda olsa sosyalliğin tadına varılabilir… olay bukadar dip dibe , sıkış tıkış, … alternatif varmı ? var tabii çalışmassın çabalamassın oda olur , öss de patlar sonra , istediğin meslek varsa ,hayalin varsa , gerçekten hayal olur …

(tabii tercih etmek için tercih de var maalesef… ) ne diyim bütün öss madurlarına kolaygelsin…

film önerisi : sınav

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir