havayla çalışan pil …

teknoloji aldı başını gidiyor, dünya umutsuzca hastalıklarla ,küresel tehditlerle ,nükleer felaketlerle ,açlıklarla boğuşurken bir yandanda bilimsel araştırmalar yapılıyor ,insanlık adına ,gelecek adına önemli gelişmeler yaşanıyor. işte bunlardan bir taneside havayla çalışan pil’in üretilmiş olması. devrim niteliğinde bilimsel bir gelişme ,bakalım geliştirilip yaygınlaştırılması ,günlük hayata entegre edilmesi ne kadar zaman alıcak ,hep birlite takip edip gözlemleyeceğiz.

işte haber ile ilgili ayrıntı;


İngiliz bilimciler dünyanın ilk hava ile çalışan pilini geliştirdi. Üstelik bu pilin depolama kapasitesi günümüzde kullanılan pillerin on katı.

Uzmanları, devrim niteliğindeki ‘STAIR’ (St Andrews Air) pilinin, yeni nesil elektrikli arabaların, dizüstü bilgisayarların ve cep telefonlarının yolunu açacağını söylüyor. Yeni pil, gözenekli bir bölgemeden ortamdaki havadan oksijeni soluyor. Bu oksijen, pilin içindeki geçirgen bir karbon bileşen işe reaksiyona giriyor. Bu da, pilin bir yandan boşalırken diğer yandan sürekli olarak şarj olmasını sağlıyor.

Geleneksel kimyasal bileşen lityum kobalt oksidin yerine havadan alınan geçirgen karbon ve oksijeni koyan yeni pil, aynı zamanda günümüzde kullanılan pillerden çok daha hafif.

Oluşan hava döngüsü pilin kullanıldığı sırada yeniden şarj olmasını sağlarken, yeni pilin aynı boyuttaki diğer pillerden daha büyük depolama kapasitesi ver ve  10 kat daha uzun süre enerji veriyor.
St Andrews Üniversitesi’nden kimya profesörü Peter Bruce, “Çok daha küçük ve daha hafif olması büyük bir avantaj. Böylece taşınabilir mekanizmalarda daha rahatlıkla uygulanabilir. Bu pil ağırlığı olabildiğince azaltmayı tasarlayarak elektrikli araba geliştirmek isteyenler için de çok kullanışlı. Depolama özelliği de yeşil enerjinin gelişimi açısından büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir