iyi yolculuklar AYDIN VE ÇAĞDAŞ TÜRKİYE KADINI…

bazen içten içe içerlediğim olur , “nerden nereye” ??? diye , sıfırdan ,yokluktan bu ülke bu hale getirildi. karanlığın üstüne bir güneş gibi doğdu aydınlık . fakat doğan aydınlık darbelerle ,antilaik düşüncelerle ,şeriat yanlısı akımlarla karanlığa doğru sürükleniyor maalesef. birçok örneğe tanık oluyoruz artık ülkemizde , bunca olumsuz düşünceye ,harekete ,yanlışlıklara rahmen geleceğe umutla bakmamıza ,içimizi bir an olsun bile rahatlatmaya yetecek hareketler olmuyor değil . bunlardan sadece bir tanesi ,ama en büyüğünü , koca yürekli bilim insanı,çağdaş demokratik ,medeni Türk  kadınını, Türkan SAYLAN’ı kaybettik. mücadelesi kalan aydınlarla ,çağdaş insanlarla devam edecektir , bugün tv ekranlarında gördüğüm kadarı ile de cenaze sırasında oluşan mitingde yüzbinlerce insan içimin aydınlanmasına katkıda bulunduğunu ,içimde her zaman yeşermeye hazır olan umudu yeşertiğini  söylemeliyim.

umarım bundan sonrası içinde böyle ,sadece ölümlerde  olmayan demokratik kalabalıkları tepki koyulması gereken her platformda fazlasıyla görmeye devam ederiz.

her zaman dediğim gibi “TEPKİSİZ TOPLUMLAR GÜDÜLMEYE MAHKUMDUR”.

ufak bir ekleme yapmam gerekiyor tabiyki , 23 nisan‘ı ,19 mayıs‘ı ,6 mayıs(yusuf,hüseyin ve deniz)’ı ,ibrahim Kaypakaya’yı(18mayıs) unutmuş değilim ,atlamış hiç değilim . sadece blog arşivinde ,günlük sıralamasında birşeyler tekrarlamamak için paylaşım yapmadım. önceki yazılarımda görmek isteyenler için linklerini sizlerle paylaşıyorum tekrardan ve Türkan SAYLAN kimdir ? sorusunun cevabının blog arşivimden olmasına gerektigini düşünüyorum .ve işte o soru ve cevabı?

Türkan Saylan kimdir?
ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan 17 yıldır mücadele ettiği kansere dün yenik düştü. Binlerce insanın okumasına ve hayatını değiştirmesine yardımcı olan Saylan iki çocuk annesiydi. Türkan Saylan, 13 Aralık 1935 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Cumhuriyet döneminin ilk müteahhitlerinden Fasih Galip Bey ile evlendikten sonra Leyla adını alan İsviçreli Lili Mina Raiman çiftinin beş çocuğunun en büyüğü olan Saylan, 1957’de evlendi. İki oğlan çocuk annesi olan Saylan, biri grafiker diğeri hekim iki oğlundan iki torunu bulunuyordu.

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLAR UZMANI
1944-1946 yıllarında Kandilli İlkokulu ve 1946-1953 yıllarında Kandilli Kız Lisesi’nde okuyan Saylan, 1963’de İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1964-1968 yılları arasında SSK Nişantaşı Hastanesi’nden Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlığını alan Saylan, bu konuda Türkiye’deki 8 kadından biri unvanını taşıyor.

AKADEMİSYEN KİMLİĞİ
1968 yılında İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda Başasistanlığa başlayan Saylan, 1971’de İngiliz Kültür Heyeti’nin bursuyla İngiltere’de ileri eğitim görmüş, 1974 de Fransa’da 1976’da yine İngiltere’de kısa süreli çalışmalar yapmış, 1972’de doçent, 1977’de profesör olmuştu. 1982-1987 yılları arasında, İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nı, 1981 – 2001 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nü yürüten Saylan, 1990’da oluşturulan “İÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi”nin kuruluşunda görev aldı ve 1996’ya kadar Müdür Yardımcılığı ile Kadın Sağlığı derslerinin koordinatörlüğünü yaptı. Dermatoloji kliniğinin öğretim üyesi olarak 2002 yılı sonuna kadar çalışan Saylan, 13 Aralık 2002 tarihinde emekli oldu.

ULUSLARARASI GANDHİ ÖDÜLÜ ALDI
Türkan Saylan, 1976 yılında cüzzam çalışmalarına başlamış, Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nı kurmuştu. 1986’da kendisine Hindistan’da “Uluslararası Gandhi Ödülüö verilen Saylan, 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün cüzam konusunda danışmanlığını yaptı. Uluslararası Lepra (cüzzam) Birliği’nin (ILU) kurucu üyesi ve Başkan yardımcısı olan Türkan Saylan, Avrupa Dermato Veneroloji Akademisi’nin ve Uluslararası Lepra Derneği’nin üyesiydi. Dermatopatoloji Laboratuarının, Behçet Hastalığı ve Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Polikliniklerinin kurulmasında yer alan Saylan, 1981-2002 yılları arasında 21 yıl, gönüllü olarak Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesi Başhekimliği’ni yapmıştı.

ÇYDD BAŞKANI SEÇİLDİ
1989 yılında kurulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) kurucularından olan Saylan, derneğin genel başkanıydı. Saylan, 14 Nisan 2007 Ankara-Tandoğan ve 29 Nisan 2007 İstanbul-Çağlayan Cumhuriyet mitinglerinin organizasyonunda ve icrasında bulundu. Kanser tedavisi görmekteyken evi Ergenekon Soruşturması kapsamında arandı. Söz konusu baskın kamuoyunda tepkilere yol açtı.
YÖK ÜYELİĞİ YAPTI
Saylan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 2 Şubat 2001’de YÖK üyeliğiyle görevlendirilmişti. Saylan, 2003-2004 arasında Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu üyeliği ve İstanbul İl İnsan Hakları Kurulu üyeliklerinde bulunmuştu.

440 YAYIN YAZDI
Saylan, 440’ın üzerinde yayın yazdı. Bunların 50’si yabancı dergilerde yayınlanmış tıbbi çalışmaları, 204’ü tıbbi, sosyal ve siyasal içerikli gazete makaleleri, 186’sı ise Türkçe tıbbi dergilerde ve kongre kitaplarında yayınlanmış araştırma, derleme ve olgu bildirimleriydi. Saylan, son olarak Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) tarafından, “Fahri Doktora” unvanına da layık görülmüştü.
***

kaynak:birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir