HINCAL ULUÇ’UN TRAFİK YAZISI …

Cuma günü öğleye doğru Erman Yerdelen telefon etti. “Şaka gibi” dedi.. “Yazdıkların şakanın da ötesinde aslında.. Türkiye ile dalga geçen bir komedi filminde böyle sahne olsa “Bu kadarı da olmaz” diye isyan ederim..”
Ne var ki gerçek..
2005’ten bu yana, yani tam 20 aydır İstanbul’da kesilen 800 bin trafik cezası polisin tebliğ zarflarına yapıştıracak pulu olmadığı için gönderilemiyor, bunu yazdık..
20 aydır, İstanbul Trafik polisi ceza kesemiyor demek bu..
Yaz tahtaya al haftaya!.. Halk da bunun farkında.. “Yaz hemşerim” deyip geçiyorlar.. Ne polisin saygınlığı kaldı, ne cezanın etkinliği..
Ayrıca..
800 bin mektup için ödenecek pul parası 2 milyon 800 bin lira.. Ceza tebliğ edilirse, toplanacak para, 39 milyon 200 bin lira, eğer asgari ceza 49 liradan hesaplarsak.. Oysa bu 800 bin cezanın ortalaması en az 75 lira eder..
En alttan hesapla 1 koyup 15 alacak devlet.. Dahası o 20 ayın faizi de işin içinde değil..
Peki niye yapamıyor bunu devlet?..
3 milyon lirası mı yok?.. Lafı mı olur?..
Yani..
Maliye’de bir adam, Emniyet’e ödenecek tahsisat için imzayı atmıyor.. Devleti maddi, manevi bu kadar zarara sokmasının hesabının kendisine sorulmayacağını biliyor.
Bu ülkede kim yapmadığı için ceza aldı ki?.. Kabak hep yapanın başına patlamıştır.
Cuma günü bunu yazdık..
Pazartesi bekledik ki, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu bir açıklama yapsın.. Pazartesi bekledik ki, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan konuşsun.
Hazretlerin pişkinlikte üstlerine yok.. Suratları mahkeme duvarı.. Ne Maliye’den ses çıktı, ne İçişleri’nden..
Komediyi bir daha yazayım. Parayı verecek olan devlet.. Maliye.. Alacak olan devlet.. İçişleri Bakanlığı.. Para gene devlete ödenecek, PTT!.. Ödeme sebebi devletin mektubu..
Devlet, devlete para vermediği için, devletin mektubunu devlet taşımıyor..
Böylesi bir komiklik Kemal Sunal filmlerinde var mı söyleyin?..
Erman dedi ki..
“Kardeşim, madem beceremiyorlar, madem bu iş yıllardan beri böyle, ihaleye çıkarsınlar.. Tahsil işini bir banka yüzde 20 ile falan üstlesin.. O zaman cezalar tahsil edilmeye başlar, etkinlik kazanır, hem de devlet parasını alır..”
Güldü Erman..
“Daha sağlam, daha kesin bir yol da var.. İşi çek senet tahsil mafyasına ihale etsinler. Cezalar gününde tebliğ ve tahsil edilir. Ama çek senet mafyası yüzde 50 ile çalışır..”
Türkiye’nin geldiği hale bakar mısınız, Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ..
Lütfen bakar mısınız, bu rezilliği zerre umursamayan iki bakanınız, her gün Bakanlar Kurulu’nda yanınızda otururken, “Beyler yüzünüz kızarmıyor mu” der misiniz mesela?..

Sabah Gazetesi Yazarı Hıncal Uluç’un köşe yazısı

HINCAL ULUÇ’UN TRAFİK YAZISI …” hakkında bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir