ilginç, bir okadar’da yaratıcı yemekler..

ağzımızın tadına düşkün bir toplumuz. Türk mutfağı diğer dünya mutfaklarının tadına bakmaya gerek bırakmadan kendi repertuarını ispatlar durumda. çok çılgın bir damak tadımız var. çiğ köfteler ,içli köfteler, kebap çeşitleri ,pideler,lahmacun ,döner çeşitleri ,mezeler (ki saymakla bitmez – rus salatası ,italyan salatası ,haydari gibi ) . çorba çeşitlerimiz. hamsinin bile binbir çeşiti var ,çorbasına kadar.

ama en yaratıcı ve akılda kalan ,söylendiğinde düşündüren yemek çeşitleri var. hemde marka olma yolunda ,marka olmuş ,patent alınacak cinsten.

bunlardan en ilgimi çeken ,benim listemin birincisi ekmek arası çorba. evet yanlış duymadınız ekmek arası çorba , çok orjinal bir fikir. şimdi Türkiye’nin neresinde bilmiyorum ama ben Eşkişehir’de yemiştim ,yok içmiştim. yok hem yiyip hemde içimiştim.

tamam kafanız karışmasın , yuvarlak ekmek düşünün ,dış kabugu sert . aynı domates şeklinde sayılır. içinin yumuşak ekmek kısmı çıkartılmış , üst tarafıda ekmeğin kesilen kısmıyla kapak yapılmış . ekmekten yapılmış kapağı kaldırıyorsunuz içinde domates çorbası (yada mercimek)  ,kaşarları erimiş bir halde sizi bekliyor. çorbanızı bu nasıl burdan akmıyor diye düşünerek içiyorsunuz ve son olarak yumuşamış ,çorbayı emmiş ekmek ile cila yapıyorsunuz . demeyin keyfinize…

ikinci olarak ;

İstanbul İstiklal’de Kızılkayalardaki ıslak hamburger, bir okadar orjinal ve sürümden kazandıran bir fikir. istiklal’in göbeğinde nerdeyse 5metrekare alanda müşteri giriş çıkışı belli olmayan bir hareket. herkes en az 3 tane yiyip öle çıkıyor dükkandan . yemesi keyifli ,orjinal …

gine aynı dükkanda kaşarlı dürüm . o da orjinal bir fikir. dürüm’e ekstra bir lezzet kattığı şüphesiz . kesin tadılacaklar arasında olmalı mutlaka.

tabiyki ilerledikçe orjinallik azalıyor ,ama lezzet kalitesinde bir değişiklik olmuyor bence.

hatta dahada keyifleniyor.

Ayvalık Cunda adasında tattığım bir diğer tad ise ,kızarmış dondurma . bu da diğerleri kadar orjinal. en azında beni en çok cezbeden söylendiği zaman ,hemen tadından önce nasıl yapıldığını düşünmemdir. tadı ikinci planda kalıyor ilk etapda ,meslek icabı sanırım. makinacıyız ya …

dondurma top olarak yapılıyor , çikolataya bulanıyor. kızgın yağda hemen hazırda ,çok kısa zaman zarfı içinde içine atılıp çıkartılıyor. etrafına dondurma ile süsleme yapılıyor , tadıyosunuz . önce sıcak çıkolata ,azcık ilerledikten sonra bir anda serinlik başlıyıveriyor.

gıne Ayvalığın kendine has tostunuda unutmamak lazım. içinde turşusu , sosisi ,salam’ı ,sucuğu ,ısıtılmış tost ekmeğiyle servis ediliyor. yanında buz gibi bir ayran ile çok keyifli bir yiyecek haline geliyor.

tabi bunu okurken herkesin ağzının suyu akmıştır. yukarda italyan salatası falan dedim ,rus salatası dedim . gerçekten salataların yabancı memleketlere ait olup olmadığını bilmiyorum . sadece bizim mutfaklarımızın vazgeçilmezleri. çerkez tavuğu gibi ..

eğer aksi bir ispat varsa paylaşabilirsiniz, hatamız varsa düzeltebilirim. tabiyki bunun yanında sizinde orjinal olarak gördüğünüz yediğiniz ,tattığınız yiyecekleri ,içecekleride paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir