kalabalık ülke gündemi 4

4üncü yazıya da giriştikya ,bu üç basamaklı sayılara doğru gidecek gibi. ergenekon ,deniz feneri falan derken ,bir yandan ekonomik kriz ,bir yandan terör saldırıları ,tezkere gündeme girdi. gündem değişiverdi ,17 şehit haberi ile ,üzüntü ,kin ,nefrer,şovenizm,milliyetçilik körüklendi ,yada körüklendirildi. zaten Adana’da ,Balıkesir’de yeterince provakasyonlar oldu. tansiyon yükseldi de ,yükseldi.düşündürücü olan , sayısız defa saldırıya uğrayan Aktütün karakolu TV ‘de izlediğimiz kadarıyla “gecekondu” misali  ” maddi imkansızlıklar” nedeniyle de bir türlü taşınamamış. ülke ekonomisinden en yüksek payı alan silahlı kuvvetler bir türlü karakolu taşıyamamış . BBG evine benzeyen Kuzey Irak’tan gündüz vakti herhangi bir şekilde saldırıdan haber alınamamış .

sürekli saldırılardan yıpratıldığı söylenen, darbe vurulduğu söylenen örgüt 84 yılından beri bir türlü yok edilemedi . artık ezber bozulmaya başlandı gibi.insanlar farklı şeyler konuşup ,farklı şeyler tartışmaya başladılar ,sokaktaki insan uyanmaya başladı.  ülke ekonomisinden en çok pay alan ,sürekli bağışlarla  ,kampanyalarla katkı sağlanan silahlı kuvvetler hem “maddi imkansızlıklar” hemde “siyasi duruş” nedeniyle canlarımızı kaybetmeye devam ediyor. üzülerek söylüyorum ,sonu da gelmeyecek gibi. görünmeyen düşman ,hem politika ile hemde dış güçler ile desteklenerek her geçen gün daha da acımasız bir hale geliyor.

terör’ün önünü kesmenin sac ayaklarından birinin hukuk devleti ,diğerlerinin ise  gerçekten demokrasi ve halkların kardeşliği olduğunu defalarca söyleyip yazdım. maalesef her terör saldırısında bu üç önemli ayak biraz daha yıpranıyor ,yıpratılıyor. çözümden bir adım daha uzaklaşılıyor. defalarca çekiç güçlerle operasyon düzenlenen K. Irak gine gündeme gelen teskere ile “nokta operasyon” lara maruz kalacak. hangi parayla ,hangi devletten silah aldığı bilinen terör örgütü gine bizim hangi devletten aldığımızı bildiğimiz silahlarla ,bombalarla ,”anlık istikbahratla” operasyonlara devam edicez. gine bu işten karlı silah satan çıkacak.Dünya piyasalarını sallayan ,krizi çıkartanda bu ülke değilmi ?

kriz’e gelince. ülkemizde kriz oluyor ,dolar yükseliyor. borsa düşüyor. ama Amerika’da kriz oluyorda nasıl dolar yükseliyor anlayamadım. mesleğimle uzaktan yakından alakası yok ama ,azcık da olsa kafamız basıyor para işlerine . euro’nun yükselmesi mantıklıdır . ama ABD mali krizde iken neden doların değeri düşmüyorda ,dolar değer kazanıyor hayret verici. doların değer kaybetmesi gerekmezmi?

ikinci tespitimde krizlerin sadece zenginleri daha zengin ,fakirleri ,orta direği daha fakir yaptığı bir gerçek olup ,gerisinin söylentiden ibaret olduğunu düşünüyorum.   çeşitli fabrikalarda ,bankalarda,özel firmalardan işten çıkarmalar oluyor . işsizlik her geçen gün artıyor. patronların kar miktarı azaldı diye ,yada daha çok kar etsin diye uydurdukları genel bir düzen. emek sömürüsünün ,açlığın,  işsizliğin önü açılıyor, patronlar daha fazla kar edip(ettirilip) ,halk daha fazla fakirleştiriliyor.

dünya kapitalizm’in ,küresel sermayenin ,liberalizm’in ektiklerini biçiyor. farkındamısınız Marx konuşulmaya başlandı ,onun teorilerinin gerçekleştiğine dair söylentiler ,yazılar ,yorumlar medya’da yer alıyor.

demek ki bazı şeylerin temelini düzgün atmayınca ,özellikle eğitim’i , sağlık sistemini ,hukuk’u  ,bağımsızlığı ,barış’ı ülkede(dünya’da) terör’de olur ,krizde ,deniz feneri’de ,ergenekon’da ,kontgerilla’da ,darbeler’de ,ahlak zabıtalığıda , sayamadığım birçok olumsuz  antidemokratik şey daha..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir