kdz. Ereğli’de gine festival gibi festival olacağa benziyor..

Ereğli halkıda ,Ereğli’li yazılar kaynaklarda hiç Zonguldak Ereğli demezler . hep Karadeniz Ereğli olarak geçer ,konuşulur. halbuki resmi olarak ,il sınırları olarak Zonguldak’a dahildir . Konya’daki Ereğli , Konya Ereğlisi olarak geçer. belkide bu kadar dikkat çekici olması hep ulaşım olarak zigzagllı ,çukurlu yollardan ,hemde yerleşim ve hizmet olarak ilçenin il’den kat kat daha ötede olmasındandır.

yıllar önce TTK ,TTK iken , cümle garip oldu. TTK’da çalışan sayısı ve Zonguldak’a hizmeti bakımından en üst noktada iken ( zonguldak’ın yollarını KOK Fabrikasından çıkan 12 kalem yan üründen biri olan katranla TTK döküyormuş )Ereğli o şartlarda bugünkü kadar almış başını gitmiş ,gelişmiş bir ilçe değildi(değilmiş). şimdi Zonguldak’ta olmayan birçok şey Ereğlide mevcut. birkaç örnek vermek gerekirse ;HSBC ,Bovling salonu, birçok firmanın otomobil galerisi ,ortaboy bir alışveris merkezi ,güzel bir kordon boyu(ordaki irili ufaklı barlar ,cafeler ,çay bahçeleri vb.gibi). demin bahsettiğim TTK ‘nın cafcaflı zamanında olan fark normal olandı ,ama şimdi boynuzun kulağı geçiyor olması anormal .

hep Zonguldak’ın çukurlu yollarından dert yanıyorum kaldı ki herkes yanıyor ,şikayetçi olmayan yoktur. yada şehir içi planlamadan ,çarşı içi düzenden . yollara girip mevzuyu daraltmıycam.

herkes istiyorki haftasonu geldiğinde kış günü o karamsar havada güzel vakit geçircek bir yer olsun.ama yok!!

yada yürüyüp vakit geçirebilceği soluklanabilceği bir yer olsun ,(son 7-8senedir )artık var . kısmen var ,geri kalan kısmıda varolma çabasında .

konunun başlığından sapmadan aradakı farkın kapandığını , her seferinde gülerek baktığım( belediye başkanının kendi resmini koyması bence yanlış, değişiklerin ufak resmini koyarsın yada o resmin en altına zonguldak belediyesi yazarsın olur biter ,” popstar” misali resim gerçekten ilginç ve düşündürücü !. gelişmiş ülkelerde örneğin Japonya’da insanların başbakanın adını bilmediği ,tanımadığı söylenirken bizde seçimlerde de dahil olmak üzere kocaman el sallayan resimlerin olması traji komik )dev panolardaki “değişiklerin farkındamısınız ” yazısına cevap olarak ;

evet farkındayız ,ama bu değişikler sizlerin yani yetklilerin yani şeçilmişlerin ,atanmışların görevi. evet güzel şeyler var ,yok değil . sahil yolu güzelleşti ,belediyenin internet sitesinde( zonguldak ) de yapılan diğer aklıma gelmiyen değişiklerde oldukça güzel. bişeyler yapma çabasında olunduğu gözüküyor.(tekrar söylüyorum bu sizlerin görevi!! ,şunu yaptık diye birşey demek yanlış , mesela çöpleri yakarak elektirik üretmek içi tesis kurduk derseniz yada atık sularından içme suyu üreten tesis kurduk derseniz ,işte bu panoya konulacak kadar kayda değer olur).

önemli olan farklı şeyler yapmak , mesela Ereğli belediyesini örnek alalım . hedefleri bile var ,ufacık ilçe festivalde 200000 üzerinde insan misafir etmeyi planlıyor. getirdiği sanatçılar ,yaptığı organizasyonda bunu sağlıycaktır zaten.

senelerdirde ektiğini biçiyor. ilçesinin reklamını yapıyor ,hem esnafın yüzü gülüyor hemde yerli halkın. gururla KDZ EREĞLİ’LİYİZ diyorlar.

sözü daha fazla uzatmadan işte gine gururla sahip çıkılacak festivalın konukları ;

4-5-6 Temmuz tarihleri arasında bu yıl 15. gerçekleştirilecek olan Sevgi , Barış, Dostluk Kültür ve Sanat Festivalinde sahne olacak sanatçılar Sezen Aksu, İbrahim Tatlıses, Gülben Ergen, Nükhet Duru, Demet Akalın,Fuat Saka ve Teoman .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir