Kelebeğin Rüyası Filmi ve Zonguldak

filmi birçok Zonguldak’lı gibi bende izledim, genel olarak baktığımızda bir belgesel,biyografi,tarih filmi tadında idi.

Muzaffer Tayyip Uslu ve Rüştü Onur’un hayatının anlatıldığı, Zonguldak’ın mükellefiyet zamanında yaşananların anlatıldığı ,bilgilendirici güzel bir film.

tabii Bir Yılmaz Erdoğan Filmi olduğu için beklenti fazla, olumlu bir önyargı var. filmde de durağan sahneler ,dramatik durumlar ,duygusal anlar olunca sinemasevenlerin bazıları istediğini alamadı sanırım.

benim yorumum, anlatılmak istenen başarıyla anlatılmıştır,Zonguldaklı olarak bu şairlerin burada yaşadığı bilmiyordum, bunları öğrendim, film bunları öğretti. birçok insan Cumhuriyetin ilk yılları diyebileceğimiz zamanlarda mükellefiyet denen uygulama ile yerin altındaki cevherin nasıl yeryüzüne çıkartıldığı anladı.

Kimliği değiştirilmeye çalışılan kentin ,Zonguldak’ın bu günlere nasıl geldiğini görsel bir sinema yapıtı ile insanlara hatırlattı öğretti diyebilirim.

oyuncuların rollerinin hakkını vermeside filmin başarılı olduğunun göstergesidir.

hiçbir oyuncunun rolünde sırıtmadığı , laikiyle oynadığı kişiyi ,kişileri insanlara aktardığını söyleyebilirim.

filmin detayı:

Zonguldak’ta yaşayan, iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa’da da çetin bir savaş yaşanmaktadır. Belediye Başkanı’nın kızı Suzan’ın Zonguldak’a geri gelmesiyle Rüştü ve Muzaffer’in şiire olan inancı daha da artar. Henüz lise öğrencisi olan Suzan, çevrenin istememesine rağmen iki gençle yakın arkadaş olur. Fakat 1940’lı yılların vebası olan verem, iki genç insanın da sağlığını git gide tehdit etmektedir. Rüştü ve Muzaffer’in hem kendi gelecekleri, hem de dünyanın gidişatı hayra alamet değildir…
Yönetmenliğini ve senaristliğini Yılmaz Erdoğan’ın üstlendiği filmin yapımcılığı yine BKM’ye ait. Çekimler Zonguldak ve İstanbul’da gerçekleştirilen yapım aynı zamanda Zonguldaklı madencilerin de öyküsüne değiniyor. Oyuncu kadrosunda Erdoğan’ın yanı sıra Mert Fırat, Kıvanç Tatlıtuğ, Belçim Bilgin, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan gibi genç-usta pek çok isim de yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir