klimalarda BTU nedir ? ne anlama gelir?,klima alırken nelere dikkat etmeliyiz?

çok sıcak bir yaz geçirdik , klimalara talep oldukça fazla . stoklardaki klimaların bile tükendiği söylendi son zamanlarda. klima serinlememiz açısından belki önem teşkil ediyor fakat ,kullanımı açısındanda çelişki teşkil ettiği durumların yanında insan sağlığına etkisi apayrı incelenmesi gereken bir boyut. bu ve benzeri şeylerin yanında klima seçimi ile ilgili ufak bir araştırma yaptım ,umarım klima alırken,kullanırken ve diğer elektrikli aletleri kullanırken daha bilinçli kullanırız.

ilk olarak klima satın alırken kullanıcağımız alan ,bölge klima için en önemli faktördür.bu faktör klima için gerekli olan BTU değeri için önemlidir.

gereksiz,hesapsız  güçte aldığımız bir klima ,hem elektrik faturamıza,hem küresel ısınmaya ,hemde sağlığımıza etkisi olacaktır.

Peki nedir bu BTU değeri? Ne anlama gelmektedir?

BTU , İngilizce British Thermal Unit (İngiliz ısı birimi) sözcüklerinin kısaltılmasından oluşur.Bir libre suyun sıcaklığını bir Fahrenhayt değiştirmek için gereken ısı miktarıdır. Klimalarda Btu/h olarak yani klimanızın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını belirtmek için kullanılır. Bu BTU değeri arttıkça klima maliyeti de artmaktadır. Soğutulacak mekanın büyüklüğünden ziyade daha bir çok etken bu Btu değerini etkilemektedir.

BTU nasıl hesaplanır?

soğutma ihtiyacı (Btu/h) = Bölge Katsayısı x Soğutulacak alan (m2)

BÖLGE KATSAYILARI

Akdeniz 445
Doğu Anadolu 308
Ege 423
Güney Doğu Anadolu 462
İç Anadolu 346
Karadeniz 385
Marmara 395

1- KLİMAYI COĞRAFİ OLARAK TÜRKİYE’NİN HANGİ BÖLGESİNDE KULLANACAKSINIZ?

2- SOĞUTULACAK ALAN KAÇ M2’DİR?

3- KLİMANIN KULLANILACAĞI ORTAMDAKİ KİŞİ SAYISI (KİŞİ SAYISI 4’ÜN ÜZERİNDE İSE HER FAZLA KİŞİ İÇİN 600BTU/h’LIK BİR DEĞERİ SOĞUTMA İHTİYACINIZA EKLEYİN.

4- KLİMANIN KULLANILACAĞI ORTAMDA 500 WATT’IN ÜZERİNDE BİR AYDINLATMA VAR MI? VAR İSE 500 WATT’IN ÜZERİNDEKİ AYDINLATMA DEĞERİNİ 3.4 KATSAYISIYLA ÇARPIP SOĞUTMA İHTİYACINIZA EKLEYİNİZ.

A) YOK
B) VAR

varsa lütfen değerini belirtiniz.

Yukarıda verilen etkenlere karşılık bulacağınız sonuç klimayı kullanacağınız ortamın soğutma ihtiyacını verecektir.

NOT : Yukarıda belirtilen hesap yönetimi: 3m.tavan yüksekliği olan standart betonarme binalar için geçerlidir.

karadeniz Bölgesi için bir örnek vermek istersek:
Soğutulacak alan 25 m2, klimanın bulunduğu ortamda 5 kişi, 500 watt ekstra aydınlatma olduğunu varsayarsak hesaplama aşağıdaki gibi olacaktır.

karadeniz  Bölgesi Katsayısı (385) x Soğutulacak alan 25 m2 = 9625
1 kişi x 600 Btu/h : 600

Örneğin oda aydınlatmanız 800 watt ise ekstra aydınlatma 300 watt’dır.(800-500)

Ekstra aydınlatma 300 watt x 3.4 : 1.020

Soğutma ihtiyacı : 9625 + 600 + 1.020 = 11 245 Btu/h olacaktır.

Çıkan Soğutma Değeri :

<9000 ise 9000 BTU
9000-12000 12000 BTU
12001-17100 17000 BTU
17101-20500 22000 BTU

Değer 12.000’ün altında çıktığından 12000BTU değerinde klima almanız uygun olacaktır . klimanın kullanımı açısından ise , salon, gömme, tavan veya asılı tavan modellerinden hangisi ihtiyacınıza ve iç dekorasyonunuza uygunsa o modeli tercih edebilirsiniz.

ikinci önemli faktör ;

anti bakteriyel özelliklere sahip olmalıdır,sağlığımız herşeyden önce gelir. klimanın BTU değerinin yanında monte edilen yeri de bizim için atlanmaması gereken bir unsur. sürekli oturulan bir yerin altına veya yakınına kurulan bir klima her türlü hastalığın davetcisi olacaktır.

üçüncü faktör ;

klimamızın enerji sınıfı, eğer çok yüksek enerji tüketimine sahip bir klimanın var ise , zaten küresel ısınma ile boğuşan gezenemizin domino etkisine katkı sağlamış olursunuz. şimdi kendinizi düşünmüyorsanız bile çocuklarınızı düşünmeniz gerekir. enerji tasaruflu klima alabilir, eski klimanızı hurdaya kaldırabilirsiniz.zaten kendini birkaç senede elektrik faturası ile amorti edecektir.

dördüncü faktör ise,

klimanınız markası ve servis ağı . eğer klimanız arızalanırsa ve servis bulunduğunuz çevrede yok ise ,hem getir götürü ,yada servisin getir götürü maaliyetli olacaktır. klimasız kaldığınız dönemlerde çektiğiniz sıcaklarda tuz biber olacaktır. bunun için servis ağına , tamir bakım onarım maaliyetlerine ,garanti süresine iyice göz atmadan  karar vermeyin derim.

klimalarda BTU nedir ? ne anlama gelir?,klima alırken nelere dikkat etmeliyiz?” hakkında 5 yorum

 1. Erdem Güngör

  Verdiğiniz bilgiler çok yararlı oldu teşekkür ederim emeğinize sağlık nasıl bir klima alacağımı artık biliyorum. Saygılar

  Cevapla
 2. Mehmet

  Bu gün yeni bir klima kurdurdum.Daikin marka ve 22000 BTU olarak anlaştık.Kurulum yapıldı. Ancak,klimamın 22.000 BTU olduğunu nasıl anlayacağım.Selamlar…

  Cevapla
 3. Klima Servisi

  Çok faydalı bir yazı olmuş anlayana… Klima vakumu nasıl yapılır hakkında makale yayınlarsanız sevinirim. Yaşadığımız çağda hala klima nasıl vakum yapılır gibi konularda hala bilgisi olmayan teknik servisler var.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir