oniki dev adam finale doğru !!

aldık başımızı gidiyoruz ,ilk olarak fildişi sahillerini 86-47 yendik. sonrasında avrupa basketinin devlerinden biri olan rusya’yı 65-56 yendik. sonrasında bir türlü şansızımın yaver gitmediği komşumuz yunanistan’ı 76-65 yendik. bu özgüvenin ardından porto-riko’yu 79-77 yenerek 4te4 yaparak yendik. önceki turnuvalarda hep kılı kılına maçı götürürken porto riko maçı hariç hep oyuna ağırlığını koyan, maçı önde götüren taraf biz olduk. çin’i ise ezici bir skorla 87-40 yendik. sıra gelmişti diğer avrupa basketinin devlerinden birine . fransa’yıda 95-77 gibi net bir skorla yendikten sonra sıra artık büyük dev’e gelmişti ,slovenya’ya . slovenleride 95-68 gibi ezici bir skorla yenip yarı finale adımızı yazdırdık. rakip sırbistan ,dünyadaki 5 büyük dev’den biri. sırbistanı yenersek ,ki ben yeneceğimize inanıyorum diğer yarı finalistlerden amerika ve livtanya’dan biri rakibimiz olacak.

büyük final 12 eylül günü saat 21.30’da . hayali bile muhteşem bence. on iki dev adama başarılar diliyorum, umarım saha ve seyirci avantajını kullanıp sakatlık yaşamadan turnuvanın şampiyonu oluruz.

gelelim ufak bilgilendirme yazısına;

merak etmişimdir ,futbol’da bilirim ,biliriz .fakat basket futbol kadar 10 insandan 9unun ilgilendiği bir spor değildir. böyle turnuvadan turnuvaya ,hal böyle olunca merak ettim araştırdım belki benim gibi bilmeyenleriniz vardır diyede 1-2-3-4-5 numara ne anlama geliyor ,gard ne ,pivot ne google’a sordum.

işte cevapları ;

1-pg-guard-3 sayı çizgisiniz hemen önünde oyun kurucudur.
2-sg-pointguard-3sayı çizgisinin gerisinde içinde guard yardımcısı denebilir.
3-forvet-sağda veya solda 3 sayı çizgisinin içinde
4-forvet-sağda veya solda 3 sayı çizgisinin içinde
5-pivot-pota altı-savunma-uzun boylu olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir