nükleer istemiyoruz …

aldım sazı elime gidiyorum , bu bugün dördüncü yazım . yazılar önem itibariyle en önemlisi diye bunu en sona  bıraktım. galatasaray -fenerbahçe maçı önemli değil , yenen yenilen kim olursa olsun .chp ‘de kim gelirse gelsin ilerisi için pek bişey farketmiycektir belkide , 1 mayıs emekçilerin ısrarı ile kutlanmaya çalışılcaktır ,gine izin verilmiycek . yazımdada dediğim gibi kimsenin burnu bile kanamasında … ama nükleer olayı hepsinden önemli bence. çernobil’i görüyoruz . etkilerini , yitirdiklerimizi , yaşadıklarımızı… hastanelerde artan kanser vakalarını. kanserden kaybettiğimiz tanıdıklarımızı.

rüzgar ,güneş ,jeotermal açıdan bukadar zenginlik içinde olduğumuz bir coğrafyada ,herşeyden önce sağlık’ın önemli olduğu şu hayatta ,bu insanlar kefenin cebi olduğunumu düşünüyorlarki kaz dağlarında ,o mükemmel oksijen kaynaklarında siyanürle altın çıkartırıyorlar yada mersin’de sinop’dada nükleer santral için ihaleye hazırlık içindeler. para hırsı ,güç hırsı bürümüş bu insanları . nasıl bir oyun içindeler anlamak mümkün değil. sanki bizim güneşimiz rüzgarımız ,jeotermalimiz, hidro elektirik potansiyelimiz yokda , sen bütün dünyanın bin pişman olduğu, atıklarını koyacak yeri bulmayı bırak,santralin ömrü doldurduktan kaldıracak parayı bulamadığı bir yerde . lisans ücretini alamadığı bir yerde , iki yere birden santral kurma işine giriş . akıllara zarar.

geriden gelmeyi seviyoruz herhalde , kuzey avrupadaki ülkelerde ,deniz akıntılarında elektrik üretilirken , denizin içine rüzgar türbinleri döşenirken ,biz bu borç batağında kimin parasıyla ,kimin ülkesine santral kuruyoruz . logar kapağının açık unutulduğu ,sürekli işçilerin tersanelerde , yada kaçak maytap fabrikasında patlamadan insanların  kaybedildiği bir ülkede..

bunla ilgili söylenecek o kadar çok şey varki , çok yazı yazdım bunlar ilgili.

son olaraksözümü şöyle tamamlamak istiyorum. bugün kadıköy’de miting vardı . mitingi katılmış yada katılmamış yada birdahaki sene katılmak isteyebilirsiniz .yada uzak bir şehir de iseniz    sanal olarak destek verebilirsiniz . unutmayın tepkisiz toplumlar güdülmeye mahkumdur. hiçbir tepki de boşa değildir.

işte adresler

yeşiller

greenpeace

önceki nükleer karşıtı yazılarım;

nükleer santral istemiyoruz

www.eksantirik.net/catesden-sonra-catalagzina-ikinci-termik-santral-eren-holdingden

www.eksantirik.net/nukleer-e-siyanure-savasa-karsi-8-aralikda-kadikoyde

www.eksantirik.net/nukleer-enerji-mi-yenilenebilir-enerjimi

www.eksantirik.net/ne-petrol-ne-komur-ne-nukleer-ruzgar-gunes-bize-yeter

www.eksantirik.net/nukleere-hayir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir