oto lastik boyutları ne anlama geliyor…

otomobiller ,içten yanmalı motorlar ilgi alanıma giren , merak ettiğim ,araştırdığım hobiler arasında .hal böyle olunca ,google da her an hizmete hazır bulununca bir tıkla herşeyi öğrenebiliyoruz. arayıp merak ettiğim şey örnek olarak 185/70/13 ne anlama geliyor?

185 lik ilk kısım lastiğin sürtünen kısmının kalınlığının mm cinsinden ifadesi , yani kalın lastiklerde ilk değer daha büyük ,ince lastiklerde daha küçük sayısal ifade.

ikinci kısım ise lastiğin kenar kısmının  lastik sırtına (yani sürtünen kısmının) yüzdesel oranıdır. yani verdiğim örneğe göre %70 ‘i kadar bir alana sahiptir. buda azaldıkça ince etli lastikler ,yani yere yakın spor araba lastikleri ,çoğaldıkça araziye yada şehir içine uygun tipte lastikler içindir.

son olarak 13-14-15…. kısmı ise jantın inç olarak ölçüsüdür. 1inç=2,54cm olduğundan 13″ jant için cm cinsinden değer 33,02cm’dir .

Hız Endeksi Harfleri maksimun çalışma hızlarını belirtir.
Hız Sembol Tablosu

Çalışma sıcaklığı yani Isı Mukavemeti  ;

sıcaklık tablo

Kış Lastiği yazın kullanıldığında yüksek sürtünmeye ,aşınmaya sepebiyet verirken ,yaz lastiği kışın kullanılırsa uzun fren mesefasi ,sağlıksız yol tutuş ,sürekli patinaja sebebiyet verecektir.

çekiş gücü değeri ıslak zeminde durabilme yeteneğidir ,Traction A değerine sahip bir lastik ıslak yolda bizi diğer düşük dereceli lastikten daha kısa mesafede durabilme imkanı sunar.

yüksekten düşüğe AA ,A ,B ,C olarak sıralanır.

Lastik Dişleri ise TREADWEAR yazısının hemen yanındaki 3 basamaklı sayıdır. bu sayı bize lastiğimizin diş değerini verir ,400 değerine sahip lastik 200 değerine sahip bir lastikten 2 kat daha uzun ömürlüdür.

20.02.2011 tarihinde güncel bilgiler eklenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir