yaşasın 1 mayıs….

evet sürekli söylüyorum ,”tepkisiz toplumlar güdülmeye mahkumdur”. tabiyki tam anlamıyla “örgütlü” hareket etmeyince , bir kısım “sermayeden” ,”egemen güçten”, çeşitli zaaflardan zayıf noktalardan kaynaklanan siyası politikalara kaptırınca gücünü ,”azınlık” muhalif örgütlerle ,demokratik platformlarla ,emek örgütleriyle bu kadar olabiliyor. emekten yana politika izleyen ,barıştan ,demokrasiden,hukuktan ,antiemperyalist politikalardan yana söylemleri olan “örgütlerde” birden fazla ,kendi başına buyruk olunca işin içinden çıkılmaz hale geliyor. toplu halde hareket edildiği zaman başarılar , mücadelelerden doğan sonuclar elde ediliyor ,edilecekte.  bunlara en taze örnek olarak 1 mayıs’ın tatil olmasını gösterebilirim. her ne kadar iktidar’ın “türbinlere oynadığı” bir hareket olduğu bilinsede ,anlaşılsada , yapılan mücadelelerle   elde edildiği sonucunu değiştirmez . “bozuk saat’in bile günde 2 defa doğru zamanı gösterdiği” düşününcede  …

işte bu mücadele sonucunda elde edilen 1 mayıs işçinin ve emekçinin bayramı geçen seneden farklı olarak tatil olarak uygulanacak,fakat istanbuldaki taksim uygulaması anlamında mücadele olarak elde edilecek şeyler var gibi gözüküyor. geçtiğimiz seneki yazımda maalesef haklı çıktım ve istanbul savaş alanına döndü. bu senede aynı görüntüleri yaşamamak için bişeylerin illa yaşanması gerektiği ezberini bozmamız lazım. illa masum insanların kanının mı dökülmesi gerekiyor. yada aradan yıllar geçip, aynı 1 mayıs uygulamasından olduğu gibi ,yada Nazım HİKMET uygulamasından olduğu gibi boşa geçirilen ,zarar gören insanların mı olması gerekiyor.

umarım yarın yapılan mücadeleye ,emekçilere yakışır bir 1 mayıs olur. şimdiden bütün dünya emekçilerinin 1 mayıs işçi ve emekçi bayramını kutluyorum.

geçen seneki 1 mayıs yazım için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir