sağlık sistemindeki gariplik..

Bakılan hasta başına para ödemeyi öngören performans sistemi, hekimlerin elini kolunu bağladı. Hekimlere fazla para ödeyen Bakanlık, tüm eleştirileri böylece engellemiş oldu. Döner sermaye gelirleri ile maaşları üç dört kat artan hekimler, daha çok hasta bakmanın hesaplarını yapınca, sisteme karşı çıkanlar cezalandırıldı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Başkanı Koksal Aydın ” hekimleri en zayıf noktalarından vurdular. Rüşvet verdiler. Sağlık politikalarına ortak tepki verilmesini engellemek istediler. Kısmen başarılı oldular” dedi.Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya başladığı performans sistemine ilk başta tepki gösteren hekimler, daha sonra bu sayede 3-4 bin YTL maaş alınca, şikayet etmekten vazgeçti. “Ne kadar hasta bakarsan o kadar para alırsın” anlayışı sağlık sistemini derinden etkilerken, meslek örgütleri performans sisteminin uygulamadan kaldırılmasını istedi. Hizmet kalitesini düşüren performans sistemini protesto eden hekimler hakkında bakanlık tarafından işlem yapılıyor. Bu hekimler, ya döner sermaye gelirlerinden pay alamıyor, ya da sürgüne gönderiliyor.

GEREKSİZ AMELİYATLAR BAŞLADI
Raporda, hekimlerin performans ücretini arttırmak için birçok yola başvurduğu belirtildi. Bunların başında fazla tetkik istenmesinin geldiği kaydedilirken, gerekmeyen durumlarda dahi hastaların ameliyat edildiği, ayakta tedavi edilebilecek hastaların 15-20 gün süreyle hastaneye yatırıldığı vurgulandı

Bu yazı haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir