sanatsal politika…

Pazartesi akşamı Kardeş Türküler, Ruhi Su Dostlar Korosu ve Sayat Nova Korosu eşliğinde ‘Mahlemize Âşık Geldi’ deyip, bir arada yaşamaya en fazla ihtiyaç duyulan bugünlerde, Barış ve kardeşlik temalı bir konser dinledikten bir akşam sonra, yine aynı yerde bir başka konser daha vardı: Mor ve Ötesi konseriydi bu.Etkinlik, müzisyenlerin beşinci ve en son albümleri ‘Büyük Düşler’i çıkardıktan sonra İstanbul’da yaptıkları ilk açık hava solo konseri olması açısından önemli bir konserdi.

Konserin ilk süprizi, bir süredir hazırlanmakta olan ve heyecanla beklenen Büyük Düşler’in stüdyo sürecinden derlenmiş ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış görüntülerden oluşan bir bölüm gösterilmesiyle yaşandı. Grubun geceye özel iki konuğu vardı. Şebnem Ferah ve Mercan Dede.

Harbiye dolduktan sonra rötarlı bir şekilde sahneye çıkan Mor ve Ötesi arkaya kurulan iki dev perdeden adeta bir müzik eylemi gerçekleştirdi. Grubun web sitesinde “konser esnasında sahnedeki perdelerde Mor ve Ötesi şarkıları için tasarlanmış görseller, yaratıcıları olan VJ’ler tarafından canlı olarak montajlanacak” denilirken nedir diye merak etmiştik. Örneğin, yeni albümün öne çıkan ‘Darbe’şarkısında 12 Eylül görüntüleri, Devrim şarkısında Marks, Lenin, Engels, Ernesto, Fidel vs. görüntüleri, ‘Cambaz’ ve ‘Yardım Et’ şarkılarında savaşın kirli yüzü ve savaş karşıtı görüntüler perdelerden gösterilirken, konser adeta bir eylem havasını andırıyordu. Derken Mercan Dede sahneye davet edildi. Elinde Filistin bayrağı ile sahneye çıkan Mercan Dede ile Harun Tekin “Filistin, Lübnan ve Suriye’li kardeşlerimize selam gönderiyoruz, artık savaş ve ölüm istemiyoruz” diyerek konserde, Onno Tunç adına yaratılan bir anma albümü için kaydettiği ve henüz yayımlanmamış olan, Sezen Aksu’nun yorumuyla bilinen 1945 şarkısını ilk defa canlı olarak seslendirdi. Yeni albümdeki Küçük Sevgilim isimli parçaya eşlik eden Şebnem Ferah da, konserde aynı şarkıya eşlik etti. Grup sahneden inince, dinleyiciler ‘Bir Derdim Var’ diye sızlanmaya başladı. Mor ve Ötesi, bu kez dinleyicilere müzik aletleriyle eşlik ederek konseri bitirdi.

Bu yazı haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir