Shalke maçı öncesi Galatasaray ..

beklenmedik bir şekilde kendi sahamızda gol’de yiyerek deplasmandaki maçımızı riske attık.

benim yorumun bu riskin nedenini iki faktör’e bağlıyor . Birincisi Yönetim ,İkincisi Fatih Terim…

belki’de ikisi arasındaki bağlantı koşulludur..

hani içimden geçirmiyor değilim bütün taraftarlar çoşku ile sneijder ve drogbayı karşıladıklarında Semih bir sakatlansa bunlar mı? oynacak savunmada diye..

o kadar stratejik bir hata yapıldı ki !! ya kimse farkında değil, yada herkesin gözünün önüne perde indi ,tıpkı katarakt gibi..

bizim şampiyonluğumuzu bile tehlikeye attı !! ,tabii şuanki süreçte altımızdaki takımlar bizim puan kayıbı yaşadığımız haftalarda puanlar kaybederek bunu tolere ettiler ,aksi birşey olsa idi ,tehlike çanları çalıyordu.

Fatih Terim Kredisi sonsuz bir hoca ,fakat kibiri ,ısrarı ,tıpkı 2. Fatih Terim döneminde olduğu gibi 3,Dönemde onun ipini çekmeye yetecektir, durum gidiş-hat onu gösteriyor.

2.Fatih Hoca Dönemi ile geçen seneki şampiyonluğun ,yani süregelen bu senenin farkı Ünal Aysal Yönetiminin yaptığı başarılı Transferler , şöyle bir göz atalım .

Selçuk İnan : Türkiye’nin en iyi Yerli&Yabancı Orta saha oyuncularında diyebilirim ,geçen sene Melo ile çok iyi uyum sağlayıp takıma katkısını en üst seviyede sağlamıştı, bu sene beklentilerinde artmasıyla sanki daha geri planda kaldı imajı verdi fakat o olmasa orta saha yokluğunu arayacaktır.banko oynamalı

Johan Elmander: tam bir profesyonel , hırslı ,disiplinli, takım adamı. bence santrafor anlamında son 10 yılda yapılmış en iyi transfer…burak,umut,drogba gibi rakipleri var ,ben Fatih hocanın yerinde olsam onu oynatırım .

Felipe Melo : geçen seneki şampiyonlukta payı büyük ,fakat sezon sonundan yeni sezon başlayana kadar süreçte gündemi oyalaması kadar kendisi kendine bakmamış olacak ki bu sezon performansı çok kötü. bu sezon böyle devam ederse birtek kaleye geçip gol kurtardığı maçta hatırlanacaktır.yedekte beklemesi ,sarı kart cezaları,sakatlıklar gibi durumlarda değerlendirilmesi gerekir,oynatmam.her an takımı eksik bırakabilir..

Rierra: Sol açık olarak aldık, fakat Hakan Balta’nın çok kötü futbolu nedeniyle solbek oldu. sırıtmıyorda ,fakat ilerisi için ,üst düzey şampiyonlar ligi maçları için stoperlerinde eksik olduğunu düşünürsek yetersiz bir solbek,sol açıkta ise yedek soyundurulacak bir oyuncu.

Fernando Muslera : böyle bir adama ne denir ki ? şu kadarını söyleyebilirim, belki de Fatih Terim’in şansı ve şansızlığı bu adam , 2. döneminde olsaydı hocanın ,fatih hoca gitmezdi. çünkü ne mondragon ,nede diğerleri onun kadar iyi kaleci olamadılar, maçlarda kırılma anlarında gerekli kurtarışları hiçbir zaman yapamadılar. 6-0’lık maç olmazdı ,iddalıyım. banko oynatırım ,şu aralar 20milyon € fiyata satılacağı söylentileri dolaşıyor ,Fatih hoca olsam sattırmam ,yönetici olsam satmam…

Ebue : tam bir sağ bek , ileri çıkıyor ,orta yapıyor ,assist yapıyor ,şut çekiyor ,gol atıyor. iyi bir profesyonel . eboe ‘nin sol bek olanını bulsak sırtımız yere gelmez. banko oynatırım. Fatih hocanın şanslı transferlerinden biri daha ,hatırlayın 2.dönemini , sabri ,cihan haspolatlı, bir ara batista falan oynuyordu o mevkide.

ve son olarak Tomas Ujfalusi : tam bir profesyonel ,Popescu Bülent karışımı bir adam, sakatlanması bizim bütün dengelerimizi alt üst etti. Dany tırnağı bile olamaz. banko oynayacak bir adam, geriden oyunu kuran,oyunu koklayan olanağanüstü bir stoper . biran önce sahalara dönmesi şart.

yukarda saydığım yabancı transferlerinden 2.dönemde bana bir tane aklınızda kalan adam gibi birini söyleyin .. yok demi ?

Frank Ribery Hariç !!

almaguer,ali lukunku,baliç,revivo,tamaş,bratu ,petre,frank de boor ,felipe ,prates,Xavier … liste uzayıp gider.

gelelim shalke maçında ve bundan sonraki maçlarda çıkması gereken ilk 11’e …

Kalede :Muslera

savunma sağında Ebue ,ortada Semih Savunma solunda Rierra .

işte demin yukarda bahsettiğim bu idi , Dany çok kritik hatalar yapıp gol yememize sebep oluyor. devre arasında yapacağımız taraftarı çılgına çeviren iki transferi yapacağımıza bir tane stoper yada sol bek alsaydık. mesela Kolo Toure ..parası zaten şampiyonlar liginde çıkardı , güle oynaya final oynardık.

savunmanın ortasında maalesef Dany.( sezon sonu gönderilmeli )

orta sahada Selçuk , solda Emre Çolak ,sağda Ambrabat .  Selçuğun yanında Ya Sneider ,ya Yekta ,yada Engin Baytar oynamalı . 1 tercihim Sneider olurdu. maçın gidişine göre değişebilir.

ileride ise Elmander ve Burak Yılmaz ‘ı oynatırdım.

Burak Yılmaz Stil olarak sevdiğim bir topçu değil ama istatistikler deplasmandaki maçta’da gol atacağını hissettiriyor bana.

duruma göre Elmander’i çıkartıp Drogbayı ,Burak’ı çıkartıp Umut Bulut’u oyuna sokabilirim.

Hamit Altıntop Denen Fiyasko transferimizi Yedek Klübesinde bile oturmam. aldığı her topu ezerek ,her şutu direğe nişanlayarak nasıl real madrid’de oynadı ben akıl sır erdiremiyorum. tam bir fiyasko transfer ,ve fatih hoca demin yukarda bahsettiğim kibiri nedeniyle bu adam’a sabrediyor,ısrarla oynatıyor.

oynamıyorsa ısrar etme hoca..

Lüften Eboe yerine sağ Bekte Sabri’yi oynatma ,  sakatlık olur ,cezalı durum olur anlarım..

Aydın Yılmaz’ı da oyunun gidişhatına göre Ambarat veya Emre’yi çıkarmak için yedekte tutmakta fayda var ,oyunu ateşleyebilir.

bu doğrultuda yedekler : Ufuk Ceylan ,Sabri,Aydın,Yekta,Engin ,Hakan ve Drogba olmalı

umarın endişem yersizdir ve gereksizdir ,çeyrek finale güle oynaya çıkarız …

bol şans Avrupa Fatihi Galatasarayım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir