sıradışı bir sinema filmi :suluboya

gerçekten sıradışı , gerçekten yaratıcı ve ilgi çekici bir film. özellikle çocuk izleyiciler için oldukça yaratıcı bir çalışma olmuş, zaten var olan olan sanatçıların filme kattıkları apayrı bir ağırlık var . birde yanlışsam düzeltin dünyada ilk defa beyazperde uygulanan bir sistem , hareket.

sıradışı fimle sahip çıkmamız gerekiyor ,tek dez avantajı bir Türk aktörlerin Türkçe altyazı ile oynadığı ingilizce konuştuğu filmi izleyeceğiz. filmin amacı dünya’da ses getirmek olunca böyle bir şeçenek düşünmüşler ,umarım beklenen kitleye ulaşılır. Türk sineması dünya’da bir ilki gerçekleştirir.

filmle ilgili detaylar;

oyuncular :Haluk Bilginer  , Savaş Dinçel  , Sarp Alemdaroğlu  , Cansel Elçin  , Asu Emre  , Altan Erkekli  , Ahmet Gülhan  , Tamer Karadağlı  , Bedri Koraman  , Fergan Mirkelam  , Metin Uca  , Tuba Ünsal  , Ayşenur Yazıcı  , Serra Yılmaz  , Selçuk Yöntem

Filmin konusunun merkezini sanat oluşturuyor; resme çok yetenekli ve meraklı olan 12 yaşındaki Marco’nun hayalleri, hedefleri, babasının onu bir gün üç sokak ressamı ile tanıştırmasıyla bambaşka bir boyuta geçer…

Yalnızca üç ihtiyar ressam değildir Marco’yu büyüleyen… Bir de ressamların birlikte büyüttüğü 18 yaşındaki Lorella hayatının merkezine girer küçük Marco’nun… Lorella’nın Marco’ya resim dersi vermesiyle sürer bu ilişki… Marco bu güzel resim öğretmenine aşık olmuş sanatla birlikte aşkı ve cinselliği de keşfetmeye başlamıştır artık…

Ama Marco’nun aşkı karşılıksızdır; Lorella suluboyayı küçümseyen bir sanat koleksiyoncusuna aşıktır. Marco ise geleceğin en büyük suluboya koleksiyoncusu olmak için bulduklarını biriktirir. Marco 30’lu yaşlarında koleksiyonunun kutularını açar. Yaşlıların geçmişini araştırır; buldukları hayatını değiştirecektir.

Ünlü karikatürist-illüstratör Cihat Hazardağlı sanatını, fırçalarını, maketlerini, heykelciliğini, grafik ustalığını film dünyasına taşıdı. Ama tabii ki kendi yöntemiyle.

Maketler, çizimler ve fotoğraf sanatı ile dijital efektli suluboya tekniği buluştu. Ve ünlü oyuncular bir araya geldi, suluboya tablolarından oluşan bir film yaratıldı. Filmin çekiminden sonra hayata gözlerini yuman Savaş Dinçel’i ise yakın dostu Müjdat Gezen seslendirdi.

Müziğini Fazıl Say’ın yaptığı film, Türkiye’de basılan ilk dijital film olma özelliğine sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir