şirinler koministmiş..

En çok sevdiğim çizgi filmlerden biri olan şirinlerle ilgili gazetede çok güzel bir yazı okudum. sizlerle paylaşmak istedim .özellikle yazının sonunda şirinlerin kendilerini niye o kadar çok sevildiğininde sepebleri yazıyor.Dünyada en ünlü ve en sevilen çizgi I karakterlerinden Şirinler’in ‘doğumu’nun 50. ‘yılına hazırlandığını yazıyor ve ekliyor . Önceki gün Brüksel’deki Bozar Palace’ta düzenlenen basın toplantısında ekim ayına kadar sürecek etkinlikler hakkında bilgi verildi. 2008 yılı aynı zamanda Şirinler’in yaratıcı Belçikalı çizer ‘Peyo’nun da (Pierre Culliford) 8o’inci doğum yılı. Peyo, 1992’de yaşama veda etmişti.

Türkiye’de yayınlanan adıyla ‘Şirinler’, Fransızca adıyla ‘Les Schtroumfs’ ilk kez ekim 1958’de, Belçika kökenli ‘Spirou’ adlı çizgiroman dergisinde yayımlanmıştı. Sonraki yıllarda çizgi filme de dönüştürülen ‘Şirinler’, Avrupa’da ve Amerika’da 30’u aşkın ülkede yayımlanarak küçüklerin ve büyüklerin büyük beğenisini kazandı.

Bu arada, milyonlarca hayranının yanı sıra, özellikle Soğuk Savaş döneminde FBI’ın da ‘Şirinler’in peşine düştüğü ortaya çıktı. Çünkü ‘Şirinler’de ciddi ciddi ‘komünizm propagandası’ yapılıyordu! Zira, Komünal yaşımın sürdüğü Şirinler köyünde para kullanılmıyordu, ürün takası yapılıyordu, üretim eşit şekilde paylaşılıyordu, Şirinler’in mavi rengi ise işçi tulumunu simgeliyordu!.. Üstelik “Baba Şirin’, kocaman sakallarıyla ve kızıl beresiyle Kari Marx’in birebir kopyasıydı! Bu nedenle, Soğuk Savaş yıllarında FBI’ın, ABD’deki televizyon kanallarında Şirinler’in yasaklanması yolunda girişimlerde bulunduğu da söylentiler arasındaydı.

FBI’ın ‘komünizm paranoyasından, 1950’lerin ve 6o’ların en beğenilen beyaz perde komedyenlerinden ‘Marx Kardeşler’ de nasibini almıştı. Çünkü 1999’da, Marx Kardeşler’in ‘şefi’ Groucho Marx’in, yalnızca soyadından ötürü yıllarca FBI tarafından izlendiği ortaya çıkmıştı.

kaynak :birgün

birde son olarak benim de şirinlerle ilgili bir eklentim olacak ,şimdi yayınlanıyormu bilmiyorum ama zamanında irticai yayınları ile bilinen bir özel tv kanalında şirinlerin çizgi filminde şirin babayı imam yaparak camiye yollamışlar ,şirineyi de komple senaryodan çıkararak çizgi filmde dahi kadına ikinci sınıf muamele yapmışlardır . laylaylalaylay diye şirinlerin fon müziğini de ilahi formatına dönüştürmüşlerdi .. yaratıcılıkta sınır tanımıyorlar işte..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir