sözlük rekabeti…

1999 itibarıyla, Ekşi Sözlük`ün net camiamıza katılmasıyla birlikte, özellikle 2000 sonrası, teker teker birbirinin aynı gibi görünen sözlükler nette boy gösterdiler.

Zibidi Sözlük, Kral Sözlük, Vampircik, Öküz Sözlük, Elma Sözlük, Private Sözlük, Gamextreme Interaktif Ansiklopedi, İTÜ Sözlük, Uludağ Sözlük, Kertenkele.net derken, internet üzerinde yayın yapan sözlüklerin sayısı her geçen gün katlanarak çoğalmakta.
Son durum itibarıyla sayıları 100`ü bulmuş sözlüklerin bu kadar çoğalmasının sebebi de kuşkusuz, yurtdışındaki ‘Everything 2`, ‘h2g2` ve ‘Wikipedia` gibi sözlüklerden feyiz alan Ekşi Sözlük`ün bu kadar popüler oluşu.

Tüm bu sözlüklerin hayatta kalmaları kolay değil elbet. Bu durumda da nette rekabet hat safhada. Sözlük savaşlarının sebeplerine gelince; yeni sözlüklerin eskilerin kodlarını çaldıkları iddiaları, ‘hangi yazar nerede, ne yazar` sendromu, yazdıkları sebebiyle sözlüklerden uçurulanların karşı savaşı, ideolojik ayrılıklar, eski yazar-yeni yazar rütbeleri, kadın-erkek savaşları… Sonuç itibarıyla yine en büyük, elbette yaklaşık 11.000 üyesiyle Ekşi Sözlük.

Sözlük`te popüler olmak, gerek sevgi kazanmak gerekse ‘sevgili yapmak` için gerekli olduğundan, ünlü bir yazarın sizin sözlüğünüzde yazması büyük önem taşımakta. Bu durumda, “Beni ne sözlükler istedi de gitmedim” gibi bir durum da mevcut sözlük yazarları arasında. İTÜkampus gibi okul içi dedikoduları bulacağınız sözlüklerden dini meseleleri öne çıkartmaya çalışan, forum sitesiyken ‘sözlüksü` olmuş ‘nedir.antoloji.com`a, çeşit çeşit sözlüğün var olmasındaki temel sebep de elbette insanların dertlerini söyleme istekleri. Sözlüklerin savaşı bir yana, bir yanda da sözlüklerle savaşanlar var. Sözlüklerde ‘dilin kemiği yok` mevzuu fazlasıyla kemiksiz olduğundan, Mor ve Ötesi`nin solisti Harun`dan Enis Batur`a, Ali Atıf Bir`den Ayşe Arman`a, sözlüğe cevap yetiştirmeye çalışan ünlülerin sayısı da hayli fazla.

Bu yazı bilgisayar dünyası kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir