UÇAN V12 DİZEL…

Dizel teknolojisiyle ilgili son 10 senedir en araştırma ve geliştirmeye yönelik faaliyet gösteren otomobil üreticileri arasında ön sırada yer alan Audi AG, ultra modern piezo enjeksiyon sistemiyle çalışan TDI prensibini her geçen gün bir adım öteye taşıyor. A8 modeline entegre edilen 4.2 litrelik V8 TDI motorla “en güçlü ve dizel motorlu yarış otomobili R10 ile Le Mans 24 Saat`i dizel motorlu yarış otomobili ile kazanan ilk marka” gibi unvanlara sahip olan Audi, dizel tarihçesine yine başarıyla adını yazdırıyor.

Firmanın dizel motorlu Le Mans otomobili R10`da kullanılan V12 yapılı motorun seri üretim modellere uyarlaması olarak tanımlayabileceğimiz yeni nesil V12 TDI motor, 500 HP`lik gücü ve 1000 Nm`lik müthiş torkuyla Audi`nin ilk SUV modeli Q7`ye “Dünyanın en güçlü seri üretim otomobili” unvanını şimdiden kazandırdı. Eylül ayı sonunda basın günleriyle birlikte kapılarını açacak Paris Otomobil Fuarı`nda tanıtılacak olan Audi Q7 V12 TDI, aynı zamanda bir başka ilk unvanına da sahip olarak görücüye çıkacak: ” Dünyanın ilk V12 dizel motorlu seri üretim binek otomobil!”.

6 ileri vitesli tiptronic şanzımanla donatılacak Audi Q7 V12 TDI, 0-100 km/s hızlanmasını 5.5 saniyede tamamlarken, elektronik olarak sınırlandırıldığı için R10 gibi 330 km/s`lik son hıza çıkamasa da 250 km/s`lik hıza rahatlıkla erişebilecek. 100 km/s`de 11.9 litrelik ortalama yakıt tüketimine sahip olduğu belirtilen Audi Q7 V12 TDI`da quattro teknolojisi yani sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi tabii ki standart olarak sunuluyor. Sistemin temelinde bulunan Torsen merkezi diferansiyeli, ister asfaltta ister arazide, tüm tekerleklere motor gücünü dağıtarak, optimum sürüş dinamikleri ile güvenliğin ön koşulu olan maksimum çekiş ve dengeyi sağlıyor. Audi RS 4`te de kullanılan Torsen diferansiyeli, Audi Q7`de de 40:60 oranında (ön/arka) standart tork dağılımını gerçekleştiriyor. Böylece Audi Q7 sürücüsünün dengelenmiş aks yükü dağılımı sayesinde tork yönetiminden bağımsız bir şekilde, daha seri ve hassas bir sürüş keyfi yaşaması amaçlanıyor.

Paris Otomobil Fuarı`nda tanıtılmasının ardından 2007 yılının ilk aylarında Batı Avrupa pazarlarında satışa sunulacak olan Audi Q7 V12 TDI, yeni yılın ilkbahar aylarında da Türkiye pazarına sunulmuş olacak.

Bu yazı otomobil kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir