yeni nesil yakıt tasarufu , start&stop teknolojisi..

türkçe çevirisi başla ve dur anlamındaki kelime bütünü. Start Stop teknolojisi nedir ?

Sistem araç sürücüsünün fiziksel olarak hareket etmeden duran otomobilin motorunu otomatik olarak stop etmesi yani durdurmasıdır. Sürücü harekete geçmek istediğindeyse sistemin hızlıca motoru tekrar çalıştırmasıdır.
Start&Stop teknolojisi sayesinde aracı durdurup vitesi boşa aldığınızda ve debriyaj pedalını bıraktığınızda motor otomatik olarak durur. Yine debriyaja bastığınızda otomatik olarak yeniden çalışır. Ayrıca, orta konsoldaki düğmeye herhangi bir zamanda basarak Start&stop sistemini devre dışı bırakabilirsiniz.

yakıt tüketimini azaltarak çevreye daha az kirletiyor. Euro 5 otomobil motorlarda standart olan Start&Stop teknolojisi ile kısa süreli duruşlarda, örneğin kırmızı ışıkta, motoru geçici olarak durduruyor ve siz debriyaj pedalına basınca yeniden çalışıyor.

çalışma sistemi kabaca ;
start stop

araçlara montaj imkanıda var , gerekli donanımı olan araçlara isteyen montajını yaptırabilir .

Bu devre elektrik devrelerinde temel start stop devresidir. Kontaktörle çalıştırılan motorlar için kullanılır. (su pompa motorları, kalorifer kazanları devirdaim motorları vb. çalıştırmak için) Devrede elektrik var iken start butonuna basılırsa kontaktör ikaz kontağı(13-14 numaralı kontak) kısadevre olur ve buton2den elimiz çekilse dahi kontaktör çalışmaya devam eder. Devre tristör gibi çalışır.Buton1 e basıldığında kontaktör enerjisi kesilir ve çıkıştaki motor durur.
Devrede 220 volt besleme ve buna göre 220 volt ac. kontaktör baz alınmıştır. Bu devrede 12-24 veya daha yüksek ac/dc röle veya kontaktörler kontrole edilebilir. Önemli olan ac. voltajda ac. kontaktör veya röle, dc. voltajda dc kontaktör veya röle kullanmaktır. 380 volt ac. kontaktörde kontrol edilbilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir