yeni ( wireless ) modem almadan , (wireless olmayan) eski modemi (rj-45 portlu ) wireless olarak kullanmak..

teknoloji baya bir ticari çalışıyor. önce eski teknolojiyi tamir edilecek pozizyona getirene kadar( yedek parçalarıda satacak ) , içini dışını öğrenene kadar piyasada sindirtiyor. sonra tam alıştık derken , hop yeni birşey çıkıyor . yeni özellikler , hızlanmış pc ler , görsellikte mükemmeleşmiş otomobiller. eski pc teknolojilerini düşünüyorumda ,çok değil bundan 7-8 sene öncesinde 26K modemler , 56K modemler yok harici ,dahili modemler vardı. sonra ethernet kartları , ethernet kabloları ( cross bağlantı vb gibi ) . adsl modemler ,adsl2 modemler , wireless modemlere kadar geldik . ( tabiyki Avrupanın en pahalı ve en yavaş internetini kullandığımızıda unutmayalım )

eminim bunların hepsi belli bir şatış rakkamına ulaşmıştır , ki bu döner sermaye ekonomisinin ,işletmenin şartı ,ondan sonra yeni ürünler piyasaya sürülerek yüksek fiyatlarda satılıyor. devirdaim tam olarak.

bu şekilde eski teknolojiden yeni teknolojiye geçişte okadar çok şey sayabilirizki , hele son on yılda bunlar okadar hızlı bir gelişim içindeki , yetişmek oldukça zor. yeni aldığınız bir laptop ,bir masaüstü bilgisayar iki ay sonra eski teknoloji oluveriyor. ram ‘lerin hızları değişiyor , anakartlar değişiyor , anakart üzerindeki işlemçi slotları ,pin ‘leri değişiyor .

1.44mb disketler tarih olmuş durumda , 600-800gb taşınabilir diskler heryerde piyasalarda mevcut.sayamadığım ,aklınıza gelebilcek birçok şey.( fotoğraf çeken , wireless olan ,mp3 çalan cep telefonları en üst teknoloji şu an cep telefonlarında , çok değil belkide bir sene sonra görüntülü telefonlar piyasaya çıkacak , ihalesi yapılmış , iptal edilmişti . )

sırf bilgisayar,cep telefonu ile kısıtlı değil tabiyki , televizyon , otomobil gibi birçok sektör hızlı bir şekilde tüketime sunulmuş durumda.

gelelim asıl mevzumuza , eski rj-45 portlu modemimizi ,eğer wireless olarak kullanmak istiyorsak yapmamız gereken ,wireless modemin yaklaşık 1/3 fiyatında olan acces point router’ı almak ( benim aldığım zaman fiyatları o şekildeydi ,azalıp artabilir ). kurulumunu yapmak , sonra rahat rahat internetin keyfini çıkarmak.

ben hepsiburada’dan smartnet’in 4 portlu access point ‘i almıştım , yaklaşık 2 ay oldu . çok da memnunum , hem modeme ekstra para vermedim ,hemde (eski) modem tek portlu ise rj-45 ile kullanmak isterseniz 4 port’a da sahip . kullanımıda oldukça kolay.

alışveriş sitelerinde özelliklerine göre 70- 90 ytl arası fiyatlarda olanlarıda var . benim aldığım zaman 30ytl civarında idi . dolar’ın yükselmesiyle son olarak fiyatı ne olur bilmem . ama tavsiye olarak şunuda söyleyebilirim , eğer kablo olayında sıkıldım , wireless ‘a ihtiyacım var diyorsanız , çok da fazla para vermeden işinizi rahat rahat görebilcek bir aparat ile halledebilirsiniz . hemde ilerisi için yeniliklere” tüh daha yeni almıştım bunu , bak bu yeni çıkmış!!” demezsiniz .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir