sinema severler için vizyonda olan 4 film …

her sene Türk filmleri sayısını artırarak , kaliteli yapımlar çekilerek beyazperde’ye katkı yapmaya devam ediyor . belkide bundan 5-10 sene sonra çekilen filmleremize sahip çıkarsak eğer, sinemaya daha sık gidebilirsek filimlerin kalitesinin artışına katkıda bulunabiliriz.böylece oscar ödülleri gibi uluslar arası başarılarda yapıtlar yerini alabilir. çekimleri devam eden filmler devam ede dursun , A.R.O.G. , Osmanlı cumhuriyeti gibi . üretimine devam eden sinema yapımcılarının yeni vizyona giren 4 tane filmini sizlerle paylaşıyorum . kaliteleri , başarıları ne olur bilmem ama izlemeden ,takipçisi olmadan anlaşılmıycağı kesin.

sırf recep ivedik yada kabadayı izlemekle olmuyor . vizyona giren filmlerin takipçisi , izleyeni olacaz ki , yeni “kabadayı”lar, “babam ve oğlum”lar , “eşkiya”lar çekilsin .yurt dışında “yaşamın kıyısında” gibi başarılar elde etsin.

işte filmlerle ilgili ayrıntılar;

ARA

Tür : Dram
Gösterim Tarihi : 21 Mart 2008
Yönetmen : Ümit Ünal
Senaryo : Ümit Ünal
Görüntü Yönetmeni : Gökhan Atılmış
Müzik : Teoman , Özgür Yılmaz
Yapım : 2007, Türkiye

Oyuncular

Selen Uçer (Gül) , Betül Çobanoğlu (Seda) , Erdem Akakçe (Ender) , Serhat Tutumluer (Veli)
Ara, birbirini seven ama aldatan, ölesiye kıran ama bırakamayan dört kişinin hikayesi.

Geçmişleri ve çalkantılı ilişkileri, İstanbul ve dönemedikleri “memleket”leri, itiraf edemedikleri sırları ve mecburi yalanları arasında; alaturka ve alafranga arasında, tam manasıyla “arada” kalmış insanların açık uçlu hikayesi.

Film dört kişinin karmaşık aşk ilişkilerini anlatıyor. Ama hikayenin arasına pek çok farklı görüntü, başka filmlerden, reklam ve dizilerden görüntüler sızıyor. 10 yıllık bir zamana yayılan hikaye, bu görüntülerin arasında, zaman içinde ileri geri gidişlerle anlatılıyor.

Ara, yönetmen Ümit Ünal’in üçüncü filmi.

GİRDAP

Tür : Dram / Gerilim
Gösterim Tarihi : 21 Mart 2008
Yönetmen : Talip Karamahmutoğlu
Senaryo : Talip Karamahmutoğlu , Onur Aydu
Müzik : Alican Genç
Yapım : 2008, Türkiye

Oyuncular

Ozan Bilen (Umut) , Fuat Saka , Eda Özerkan , Teoman Kumbaracıbaşı , Ali Sürmeli , İbrahim İris
İstanbul Üniversitesi’ni kazanan Umut, Antalya’dan gelip kiralık bir ev ve iki ev arkadaşı bulur. Yaşadığı bazı mistik, doğaüstü olaylar arkadaş çevresini ve yaşam tarzını da değiştirir. Karşılaştığı olaylarla başa çıkmanın bir yolu olarak, dini bir hayat tarzını seçen Umut için başlangıçta her şey iyi gitmektedir. Fakat yaşantısı, yalnızca ibadetlerle sınırlı kalmayıp siyasallaşır ve çevresinden uzaklaşır, saldırgan bir kişiliğe bürünür.

120

Tür : Savaş / Dram / Tarihi
Gösterim Tarihi : 15 Şubat 2008
Yönetmen : Özhan Eren , Murat Saraçoğlu
Senaryo : Özhan Eren
Müzik : Özhan Eren
Yapım : 2007, Türkiye

Oyuncular

Özge Özberk (Münire) , Cansel Elçin (Süleyman Teğmen) , Burak Sergen (Sermet Bey) , Emin Olcay (Cemal Müdür) , Oytun Öztamur (Mehmet)
Van.. 1915 Ocak.. Kış…
1’nci Dünya Harbi’nin ilk ayları…
Eli tüfek tutan herkes Ruslarla ölüm – kalım harbindeyken sınır birliklerinde cephane tükenir…

Vanlı çocuklar gönüllü olurlar; Yaşları 12 – 17 arasında değişen 120 isimsiz kahraman çocuk… Cephaneyi sırtlanırlar, karlı dağlarda günlerce gecelerce yürürler…

İşte, isimleri unutulmuş olsa da bu büyük yolculuğu gerçek bir kahramanlığa dönüştüren gençlerimizin şanlı öyküsü bugünlerde beyaz perdeye aktarılıyor. Hazırlıkları 3 yıldır sürmekte olan “120”, özellikle günümüz gençleri için “uzun bir memleket türküsü” hedefiyle tasarlandı; 1914 yılı dekorları ve kostümleri yeniden üretildi.

HAYATTAN KORKMA

Tür : Dram
Gösterim Tarihi : 7 Mart 2008
Yönetmen : Berrin Dağçınar
Senaryo : Berrin Dağçınar
Görüntü Yönetmeni : Ercan Özkan
Yapım : 2008, Türkiye

Oyuncular

Zeki Alasya , Tarık Papuçcuoğlu , Hakan Boyav , Suzan Aksoy , Ceren Soylu
Film bir kasabada kendilerine yetecek kadar üreten, ürettiği ile yaşayıp giden üç ailenin öyküsü.

Mandıracılık yapan Talat, tavuk yetiştiren Bedrettin ve babadan kalan fırınında ekmek üreten Rıfkı, doğduklarından beri aynı kasabada yaşayan, çoluk çocuğa karışmış, çocukluklarından beri birbirlerinden hiç ayrılmamış üç arkadaştır. Talat’ın çocuğunun hastalanması ile hayat bir anda değişmeye başlar.

Filmin izleyiciye verdiği en önemli mesaj “umut” olarak tanımlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir