yolculuk etmek kolaylaşıyor, online haritalar …

Teknoloji yalnızca hayatımızı kolaylaştırabildiği zaman anlamlı oluyor. Özellikle bilişim teknolojilerindeki gelişmeler, kullanıcıların hayatını değiştirmeye başladıkları ana kadar yalnızca birer haber olmaktan ileriye gidemiyor. Gelişmeler son kullanıcıya ulaştığında ise işler değişiyor. İnternet üzerinden yapılabilecekler her geçen gün artarken, bazı gelişmelerin Türkiye`ye gelmesi zaman alabiliyor. Web üzerinde çalışan haritalar da Türkiye`ye gelmekte biraz geciken hizmetlerden. 80 milyona yaklaşan ülke nüfusumuz her ne kadar internet penetrasyonu düşük olsa da muazzam bir reklam potansiyeline işaret ediyor. Tabii bu da Türk halkına yönelik hizmetlerin cazibesini artırıyor.

Birçok dünya ülkesinden sonra artık Türkiye`de de internet üzerinden yönümüzü bulabiliyoruz. Özellikle Map24 gelecekte adından çokça söz ettirecek bir sistem sunuyor. www.tr.map24.com adresindeki online uygulamayı sabit bir harita gibi kullanmanın dışında çok sayıda ek özellikten faydalanabiliyorsunuz.

Map24, ziyaretçilerine kullanışlı bir interaktif harita sunuyor. Burada ‘interaktif` kelimesinin önemli bir anlamı var. Kullanıcıyla etkileşim içinde çalışan bir harita, kağıda basılan alışılagelmiş haritalardan çok daha yararlı olabiliyor. Map24`teki en önemli özellik de bu. Bir seyahat öncesinde gezintinizin başlangıç ve bitiş noktalarını harita üzerinde işaretleyerek Map24`ün size bir rota önermesini isteyebiliyorsunuz. Üstelik dahası da var: Map24`ü kullanarak yolunuzun üzerindeki benzin istasyonlarının ve dinlenme yerlerinin listesini görebiliyor ve onları yolculuk planınıza ekleyebiliyorsunuz. Örneğin İstanbul ile Ankara arasında bir yolculuk yapacaksanız nerede mola verebileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz. Mola yerinizi seyahat planınıza ekledikten sonra başlangıç noktanızdan mola yerine olan uzaklığı ve mola yerinizden seyahatinizin bitiş noktasına olan uzaklığı da öğrenebiliyorsunuz.

Her iki şehirde de yolculuğun başladığı ve bittiği adresleri belirttiğiniz zaman Map24 size yolculuğun kısa bir öyküsünü çıkartıyor. Bu öyküde yer alan maddeler oldukça ayrıntılı. Yolculuk sırasında sola veya sağa dönmeniz gereken yerler listede yer alıyor. Sürüş hızınıza bağlı olarak tutarlılığını kaybedecekse de, süre hesabı da yapılıyor. Yaz tatiline çıktığınızda güneye doğru giderken yolda ilginizi çeken yerlere uğrayarak yapacağınız yolculuğu Map24`te planlayabilir ve kaç kilometre yol yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Bu aynı zamanda yolculuk bütçenizi daha doğru ayarlamanızı da sağlayabilir.

Şaşırtıcı Ayrıntı

Map24`te görüntüyü büyüttükçe daracık ara sokakların bile ayrıntıya dahil edilmiş olduğunu görecek ve şaşıracaksınız. Örneğin evinizin bulunduğu yer araştırırken köşedeki pidecinin bile haritada yer aldığını görmeniz mümkün. Üstelik bu haritanın veritabanı günden güne geliştiriliyor. Avupa ve Amerkia`daki şehirlerin haritalarını incelerseniz çok daha fazla ayrıntı bulabiliyorsunuz. Binaların şekilleri bile haritada gösterilmiş durumda.

Kendi Haritanızı Kendiniz Yaratın

Diyelim ki, yolculuğa çıkmadan önce www.tr.map24.com adresine uğrayarak seyahat planınızı yaptınız. Yol boyu internete ulaşamayacağınızı varsayarsak bu haritanın kağıda basılmış haline ihtiyacınız olacak. Bu işi de Java uygulamasında bulunan yazdırma özelliği ile çözebiliyorsunuz. Seyahat planınızı tamamladıktan sonra yazdırma düğmesine tıklayarak haritanızı yanınıza alabilirsiniz. Ayrıca Map24`ün sunduğu bu hizmeti ihtiyaç duyduğunuz diğer yerlerin haritasını basılı olarak elinizin altında bulundurmak için de kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey haritasına sahip olmak istediğiniz yeri Map24`te bulmak ve yakınlaştırma ayarını yaptıktan sonra yazıcıdan çıkış almak.

Google Earth`ten Yol Tarifi

Google`ın başarılı yazılımı Google Earth artık her seviyeden bilgisayar kullanıcılarının masaüstündeki yerini garantilemiş durumda. Oturduğunuz yerden kuşbakışı dünya turu yapmanızı sağlayan programı artık yalnızca merak ettiğiniz yerlere bakmak yerine gideceğiniz şehr içi istikameti belirlemek ve uzaklığı ölçmek için de kullanmanın vakti geldi. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız. Yazılımın sunucularındaki görüntü arşivinde küçük şehirlerimizin ayrıntılı görüntüleri bulunmadığından, küçük şehirlerde bunu yapmak mümkün değil.

Eğer büyük şehirlerden birindeyseniz öncelikle bulunduğunuz yeri, sonra da gideceğiniz yeri bularak işaretlemelisiniz. Google Earth`ün Measure özelliği uydu görüntüsü üzerinde istikametinizi çizerek ölçüm yapabilmenizi sağlıyor. Varsayılan ölçü birimi olarak Mil kullanılıyor olsa da, isterseniz ölçümü Kilometre cinsinden yaptırabiliyorsunuz. Özellikle İstanbul`da çok ayrıntılı görüntülere ulaşılabildiği için gidilecek mesafe de ayrıntılı olarak hesaplanabiliyor. Yolculuğunuz sırasında geçeceğiniz her bir sokağı çizerek rotanızı ayrıntılı şekilde belirleyebilirsiniz. Üstelik gideceğiniz istikamette farklı yolları kullanma şansınız varsa, hangi yolun daha kısa olduğunu belirleme şansınız da olmuş oluyor.

Google Earth`ten Daha Kolayı: Flash Earth

Google Earth`ü kullanmaya çok alıştıysanız yakınınızdaki bir bilgisayarda bu yazılımı bulamamak canınızı sıkabilir. İşte böyle bir durumun çaresine de web`den ulaşabiliyorsunuz. www.flashearth.com adresinde Google Earth yazılımına ihtiyaç duymadan uydu görüntülerine ulaşmanızı sağlayabilen bir Flash uygulaması bulunuyor. Üstelik Flash Earth`ün kullanımı yazılımın orijinalini aratmayacak kadar kolay ve benzer. Flash Earth Google Earth`ün sunduğu işaretleme ve mesafe ölçümü gibi araçları içermese de temel fonksiyonları başarıyla yerine getirebiliyor. Uygulamanın güzel özelliklerinden biri de Google görüntüleri ile sınırlı kalmaması. Flash Earth Google Maps`in dışında Yahoo Maps, Microsoft ve NASA`nın sağladığı uydu görüntülerini de kullanabiliyor.

NAVTURK Türkiye`ye Yol Gösteriyor

Yüzde yüz yerli sermaye ile genç Türk Mühendislerin kurduğu Navturk, Türkiye`nin ilk ve tek GPS navigasyon sistemini kullanıma sunmuş durumda. 15 yıl önce Türkiye`nin ilk sayısal harita sistemlerini kurarak yola çıkan dinamik ekip, Navturk GPS Navigasyon Sistemi Yol Kılavuzu`nu ilk olarak 2005 yılındaki Cebit Fuarı`nda tüketici ile buluşturmuştu. NavTurk Türkiye`de 35 ilin sokak detayı, 40 bin yerleşim merkezi, 70 bin km karayolu ve 100 bin bilinen yeri kullanıcılarına navigasyon sistemi içerisinde sunuyor. Sistem görüntülü olarak araçla ya da yürüyerek gitmek istediğiniz bir yere kolayca adres sormaya gerek kalmadan ulaşmanızı sağlıyor.

kaynak:pcnet

Bu yazı bilgisayar dünyası, teknoloji kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir