1mayıs ve çağlayan mitingi

üstünden 3 gün geçmesine rağmen 1 mayısta yaşananlar halandaha konuşuluyor,istanbul polisinin valisinin ne yapmak istediğini ne yaptığını anlamak isteyen herkes anlamış ,anlamamak görmezden gören taraf ,göz herneyse gine anlamamıştır tabii .. nese onun üstünde çok durmadan ,her gün belkide milyon defa bahsettiğimiz demokrasiden haberimiz olmadığı , bırakın demokrasiyi , d sini bile bilmediğimiz aşikar …

bir miting bir demokratik duruş ,bir tepki varken, aslında polisin yani kolluk kuvvetlerin o tepkiyi koyan halkı koruması gerekirken ne sebeptense polis o insanlara müdahale ediyor . ilginç bir durum tabiyki..

bu olayla ilgili yasalarda insanların yürüyüş yapma miting düzenleme ,istediği yerde basın açıklaması yapma hakları var ,tabiyki anayasa kuralları çerçevesinde ..(ki o kuralların dışına çıkmadığını bizim tarafsız olmayan medyamız bile söyledi bu sefer)
gelelim çağlayan mitingine ; 14 nisan Ankara mitinginle ilgili düşüncelerime yakınen olan bir yazı bulmuştum ve sizlerle paylaşmıştım , çağlayan mitingine biraz daha olumlu baktım işin açıkcası ,sebebi ise ;biraz daha halkın kontrolunde gibi geldi bana ,daha özgür, demokratik , bide halkın ilk mitinge tamamiyle gaza gelip gitmedigi ,tam anlamıyla biz gerçekten demokrasi ,tam bağımsızlık ve laiklik istıyoruz haykırışları inandırıcılıgını ,nasıl diyim doluluk oranını artırtı .

12 eylül sonrası genelde mitinglere katılım az bir katılımla yapıldı bildiğim kadarıyla , en azından benim varolduğum mitinglerde en fazla 50000kişi en az 5000 kişi falan oluyodu, ha bütün mitinglere katıldım mı , hayır tabiyki ,duyduğumuz anlatılan çok büyük katılımlı mitingler olmuş tabii… 100binler görmüş meydanlar ,okadarda tepkisiz değiliz ..

bundan sonra umarım tepkilerin doluluk oranıda artar , boş sadece ve sadece mitinge gitmek için değilde bir düşünceyi ,bir sistemi savunmak ,bir diğer sistemi eleştirmek adına daha olumlu mitingler görürüz..

son olarak 1 mayıs ve çağlayan arasındaki farkı düşündümde ,eğer 1 mayıslarda çağlayandakinin ,tandoğandakinin 10da biri toplansın ,düşünün ozaman kimse müdahele edebiliyormu…

karikatür:evrensel gazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir