Zonguldak Deniz Klübü plajında atık(foseptik) su kirliliği…

Zonguldak deniz kıyıları olarak oldukça değerli doğal güzellikliklere sahip. fakat bu güzellikleri kıymeti bilinmiyor çoğu zaman maalesef. ılıksu plajı ,kapuz plajı ,değirmenağzı plajı ,çavuşağzı gibi birçok sayamadığım güzelliklere sahip plajlar var. bunların hepsinin ortak baş belası Çatalağzı Termik Santrali külleri , diğeride farklı farkı plajları etkileyen foseptik atıkları, özellikle kapuz ve deniz klübü için bu sorun geçerli. zaten denizlerimizi tehlikeli ,girilmez hale getiren bu foseptik atıkları(lahım). yaz aylarında arıtma tesislerinin çalışmadığına dair dedikodular, söylentiler olurdu . bu söylentilerin peşine kolibasili ölçümü yapılır kismen’de haklılığı kanıtlanırdı . sonra sonra karadeniz’in sürekli rüzgarlı denizinden ve yetkililerin tepkilere karşı  önlem alması sonucunda plajlarda hatırılı sayılır kolibasili azalması olurdu. şimdi sorun bambaşka ,deniz klübünün hemen girişinde görülen arıtma tesisinin boruları kış aylarında olan yoğun dalga sonucu patlamış ve deniz’e olduğu gibi foseptik akıyor. deniz klübünün önceki yosun kokusuda artık  foseptik kokuyor.

yetkililerin ; küresel ısınmayı  ,çevre kirliğini ,içecek su bulamamayı konuştuğumuz şu günlerde hemen olaya bir çözüm getirmesi gerekiyor.

deniz klübü gibi biryerde yapılan su altı sporlarını(amatör) ,midye çıkarılmasını’da düşününce olayın ciddiyeti kendini belli ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir