asfalt dökmede yeni model..

Ülkemizde çoğu yerde aynı sorunlar yaşanıyor olabilir. normal karşılamak gerekir belkide bu ekonomik  şartlarda. ama Zonguldak’ta uygulanan, yaşanan yol problemi hepsinden bambaşka olsa gerek. ilk olarak dökülen asfaltın içeriği eksik , asfaltın diri durması için gerekli malzeme içinde yok ki asfalt bal gibi kayıyor , merdiven gibi yollar oluşuyor. ikincisi ise asfaltın kalınlığının hatrı sayılır derecede ince olması . bu kadar çok kömür taşımacılığının ,mahalle aralarında bile ocakların olduğunu ,kömür çıkarıldığını taşımacılık yapıldığı  düşününce yüksek tonajlı araçlar asfaltı ne hale getiriyor siz düşünün .

tabiyki bunlar irili ufaklı problemlerden bir kaçı , benim asıl dikkatimi çeken ve değinmek istediğim üzülmez semtinde gelik kapı girişinden eski ekonomaya kadar dökülen asfaltın(yama) neden ekonomadan öteye gitmediği. nasıl bir mantık ki viraj’a kadar gelmiş ,asıl virajdan sonraki yolda kaçacak yer bile olmayan yere asfalt(yama) dökülmüyor.

şimdi buna iyi niyetli iki şey söylenebilir :

1. bi yerden asfalt artmıştır ,malum asfalt değerli bir malzeme çarşı içinde ,çevre yolunda kullanımı devam ediyor . artan asfalt’tan gelen talepler doğrultusunda yettiği kadar dökülsün demiştir ilgililer ,yetkililer. oraya kadar yetmiştir .

2.yeni belediye sisteminin kendine has güzel bir çalışma sistemi var , önceki belediyeler asfaltı yada betonu döküyordu ,sonra aradan bir ay geçmeden telefoncular ,elektrikciler ,sucular gelip hemen deliyolardı .sonra üstüne gelişi güzel taşla toprakla yama ,olay bitti.

şimdi nasıl oluyor peki , önce kaldırım düzenlemesi yapılacaksa o yapılıyor, rezervuar yada yagmur suyu giderleri ayarlanıyor ,mazgallar düzeltiliyor (her ne kadar mazgalların yapımı ve takılması uzun sürsede) sonra asfalt dökülüyor.

bunca iyi niyetli  değerlendirmeden sonra Başbakanın geliceği yolları sarı-beyaz (kaldırım taşlarını) boyatmak ,geçiceği yerleri temizletmek ,çalı çırpıları toplatmak ;eleştirilmeyi hakkettiriyor insanlara ,yerel medya’ya .

bundan sonrası için şeçimin yaklaştığı son aylarda neler olup neler bitecek hep beraber göreceğiz, kentin trafik sorunu rahatlıycak gibi . asfalt olayı şehrin çoğu yerinde tamamlanmış sayılır ,altyapısıyla uğraşılan yerler yaz sonuna biter gibi. ama şehrin göbeğindeki çöplük ve denizlerdeki kirlilik ,birde önemli gün ve ziyaretlerde açılan “gülünç” pankartlar  düşündürücü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir