11 eylül gerçeği ( afganistan işgali altyapısı)

Eylemin, teröristler tarafından ticari uçakların kaçırılması suretiyle gerçekleştirildiği, kaçırılan uçaklardan ikisinin çarpması sonucu Dünya Ticaret Merkezi`nin yıkıldığı esası üzerine kurulan ve bazı araştırma komisyonlarının raporlarıyla da tescillenen sözkonusu resmi söylem, artık saygın üniversitelerde görev yapan ve sahasında tanınmış bilimadamların da üyesi olduğu geniş bir topluluk tarafından da açıkça eleştiriliyor; tutarsız ve güvenilmez olduğu, dahası, hayati birçok soruyu yanıtsız bıraktığı ifade ediliyor.

Sayıları giderek artan bu topluluğun üyeleri, internet siteleri, radyo kanalları ve yayınladıkları kitaplarla kendi aralarında irtibatlarını sürdürüyorlar. Diğer taraftan düzenli toplantılarla biraraya gelen grup üyeleri, kendi araştırmaları neticesinde ulaştıkları sonuçları birbirleriyle paylaşıyorlar. Son olarak Chicago`da düzenlenen toplantıya sözü edilen topluluktan 500 kişinin katıldığı ifade ediliyor. Bazıları tanınmış bilimadamları olmak üzere 75 akademisyenin ‘şüpheciler` safına katılması ve giderek artan sayıda insanın saldırıların nedeni ve vukuuna ilişkin resmi beyanlar hakkındaki kuşkularını dile getirmesi, şimdiye kadar `11 Eylül gerçeği`ni resmi söylem doğrultusunda ele alıp irdeleyen ve ‘aykırı` görüş ve yorumlara kulak vermekte isteksiz olan hakim medyanın da dikkatini çekmiş görünüyor.

AP`nin, CNN`in internet sitesinde de yer alan bir haberinde, 11 Eylül`e ilişkin ‘komplo teorilerinin` akademik bir ivme kazandığı belirtilerek, saldırıya ilişkin genel kabul gören senaryoya ‘aykırı` görüşler ifade eden iki saygın bilimadamına dikkat çekiliyor: ‘Wisconsin Üniversitesi`nden Profesör Kevin Barrett`in, ABD hükümetinin Dünya Ticaret Merkezi`ni tahrip etmiş olabileceğine inandığı, Brigham Young Üniversitesi`nde görevli fizik profesörü Steven Jones`un ise, ikiz kulelerin, korsanların kaçırdığı uçaklarla değil, binaların içine yerleştirilen patlayıcılarla yıkıldığına ilişkin -kendi ifadesiyle- kanıtları araştırmakla meşgul olduğu kaydediliyor.

Hareketin sözcüleri, akademisyenlerin katılımıyla oluşturulan ve ‘Scholars for 9/11 Truth` ( “11 Eylül Gerçeği Akademisyenleri”) ismiyle anılan grubun, bu sahadaki tartışmalara yeni bir ivme ve itibar kazandırmasını beklediklerini ifade ediyorlar. Sayıları itibarıyla küçük bir azınlık teşkil etmeleri ve çoğunun da ilgili alanlarda uzmanlıkları bulunmamasına karşın, aralarında Princeton ve Standford gibi seçkin üniversitelerden mezun olanlar ile Rice, Indiana ve Texas üniversitelerinde görev yapanların bulunması, dile getirilen görüşlerin daha dikkatli ele alınmasını gerektiriyor. İnternet sitesindeki listede, Doğuş Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programı`nın akademik kadrosunda yer alan Assist. Prof. Dr. Clare Brandabur`un da bulunduğunu belirtelim.

Grubun internet sitesinde yer alan ifadeler arasında, ‘Saldırıları soruşturan Bush yönetiminin dürüst davranmadığı`, ‘Dünya Ticaret Merkezi`nin, kontrollü bir şekilde yıkıldığının hemen hemen kesin olduğu` ve ‘Hükümetin, 11 Eylül`ün vukuuna müsaade etmekle kalmayıp bu hadiseleri, kendi siyasi gündeminin tatbikini kolaylaştırmak için bizzat tertiplemiş olabileceği` cümleleri dikkat çekiyor.

Korey Rowe, Dylan Avery ve Jason Bermas isimli üç Amerikan gencinin çektiği, tüm dünyada olay olan 11 Eylül belgeseli “Loose Change” bir süre önce Skyturk televizyonu tarafından Türkçe seslendirmeyle yayınlandı.

1.Bölüm


11 eyl
Yükleyen blogunluk

—————————————————————————

Bu yazı etki,tepki,yorum,vb.gibi, video kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir