acılık deresinin üstü kapanacakmış..

daha önce derenin pis koku ,iğrenç görüntüsüyle ilgili haber yapmıştım . şimdi de sıra derenin üstünün kapatılacağını haberini yapmak nasipmiş. Zonguldak’ta birçok problem var ,irili ufaklı . kozlu sahilindeki çöplerin atıldığı alan ,acılık deresi görüntüsü ve kokusu , yapılmayı bekleyen çevre yolu ,Zonguldak’ın ankara yolu girişindeki ucubelik (asma tarafı) ,denizlerdeki hem Çatalağzı Termik Santrali hem de evsel atıkların oluşturduğu kirlilik başlı başına sorun zaten, çarşı içi düzensizliği ve atıl görünümü ,Terminal’in eski ve atıl görüntüsü gibi daha aklıma gelmeyen birçok şey.

bunlar tek tek çözümleniyor gibi ,kent içi trafik çevre yolunun yapımıyla çözüme  kavuşcak , lavuar alanı projesi uygulanırsa eğer kent içi bambaşka bir görünüme kavuşacaktır.

bunların arasında problem olarak sıraladığım  derede projelendirilmiş üstü kapatılmasını bekliyor. şeçimlerinde yaklaştığı şu günlerde bekliyip görcez bakalım geç kalınmış bunca hareket nasıl yoluna konacak?

ilgili haber:

Zonguldak’ın kent ortasından geçen ve sıcak havalarda kokusu ile rahatsız eden Acılık deresi’nin bir bölümünün üstünü kapatma çalışmalarına başlanılacağı bildirildi.

Zonguldak Belediye Başkanı Secaattin Gonca, Acılık Deresi’nin Güven Kavşağı’nı Kozlu sahil yoluna bağlayan köprünün üstünden Valilik Konağı önüne kadar olan kısmının üstünü kapanması için çalışmalara başlanacağını söyledi. Derenin üstünü kapatılması için başlatılan proje çalışmalarının tamamlandığını vurgulayan Gonca, “Proje çizimi tamamlandı. Devlet Su İşleri (DSİ)Bölge Müdürlüğü tarafından proje bu ay ihaleye çıkartılacak. İhalenin tamamlanmasının ardından derenin üstünü kapatma çalışmaları başlayacak” dedi.

Bir çok iş yerinin lağımlarının yanı sıra çöplerini de attığı acılık deresi, kötü görüntüsü ve dayanılmaz kokusu ile çevrecilerin ve vatandaşların tepkisine neden oluyordu.

kaynak:kenthaber.com

dere ile ilgili önceki yazı için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir