eski cep telefonlarınızdan hem para kazanın ,hemde geri dönüşüm’e katkınız olsun..

teknoloji hızla ilerliyor. bugün aldığımız bilgisayar ,cep telefonu ,televizyon ,vcd-dvd playerlar her geçen gün yeni bir özelliliğin eklenmesiyle demode hale geliyor. demode hale gelmesinden öte kullanımı zorlaşıyor , uyum sağlamak güçleşiyor. vcd player’ı kullanmaya başlayıp kolleksiyon yaptık derken ,dvd playerlar piyasaya çıkıyor ,onların koleksiyonunu yaptık derken içinde hdd’si olan çeşitli kapasitelerde hem dvd hemde divx , mp4 oynatıcılı dvd’ler çıkıyor. cep telefonlarında da bu süreç oldukça hızlı . elimizden telefonlarda düşmüyor, sokaklarda görüyoruz . hal böyle olunca hepsinden çabuk eskiyen cep telefonu ya evin bir köşesinde tozlanmaya ,oksitlenmeye bırakılıyor yada takas’a girip piyasası kaldıysa eğer değer kazanıyor.  değer kazanmıycak kadar eskidi ise de artık çöpe atmaya yada bir köşede tozlandırmaya gerek yok. Nokia bu işe bir çözüm bulmuş eski cep telefonlarını kendi bayilerine toplattırarak geri dönüşüme yolluyor ,hem eski telefon oksitlenmekten yada çöp olmaktan kurtuluyor hemde kullanıcıya üç beş kuruşta olsa para veriyor .

geri dönüşüm adına oldukça güzel bir sistem ,keşke diğer elektronik aletlerde uygulansa ,uygulama yaygınlaşsa .ama maalesef bu geri dönüşüm olayını efes pilsen ve tuborg’dan başka hiçbir firma bu kadar yaygın ve verimli yapamıyor. iki bira firmasıda geri dönüşümün ,depozitonun hakkını veriyor.

ilerisi için geri dönüşüm olabilcek herşeyde gazete kagıdından tutunda ,plastik kola şisesine , eski bilgisayar parçalarına kadar her şeyde bu uygulamayı  görebilelim.

Eğer cep telefonlarını ve adaptörlerini geri dönüşüme kazandırmak isterseniz, bu linke tıklayın. Açılan sayfada size en yakın destek noktasını bulmak için ‘En yakın Nokia destek noktasını bulmak için, aşağıdaki listeye bakın ‘ başlığı altında bölgenizi seçin ve gelen listede, size en yakın destek noktasını bulabilirsiniz ve burdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

atık pilleriniz içinse bu adresi kullanabilirsiniz

http://www.tap.org.tr/

Bu yazı etki,tepki,yorum,vb.gibi, haber, teknoloji kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..