galatasaray geçmişi ve geleceği..

17 mayıs 2000 ,yer kopenhag … Uefa Kupası finali ,Uefa Kupası Şampiyonluğu.

galatasaray büyüklüğünden hiçbirşey kaybetmedi bence ,en kötü günlerinde bile taraftarlar stad’da maçın son dakikalarına kadar sanki şampiyonluk yarışındaymış gibi desteklerini ,tezaruhatlarını yaptılar.

bu büyük klübün son yıllarını irdelersek ;

galatasaray’ın ilk olarak yaptığı hatalardan biri Uefa Kupası ve Süper kupayı show business denen olay ile destekleyerek ticari bir gelir kaynağına çevirememesi.

ikinci hatası böyle bir tarihe ,Avrupa’da Dün’e kadar Şampiyonlar ligine en fazla katılan 5 takım ünvanına sahip olmasına rahmen böyle maçlara yakışır Stad’a sahip olamaması ..

Fb ,Kayseri,Bjk stadlarını yenilediler ,değiştirdiler. biz klüp olarak 90’lı yıllarda proje aşamasında olan bir stadı hayata 20 senede geçiremedik.

diğer problem ise ,geçmişte başarılı olduğumuz ,yada çalıştığımız antrenör veya futbolculardan eskisi gibi performans ,başarı beklentisi içinde olmamız.

ne gelen okan buruk ,ne ümit davala, hakan ünsal ,fatih terim ,antrenör hagi (2 defa geldi) istediğimiz başarıları bizlere tekrar yaşatamadı.

sebebi bence başarıya doygunluk ..

başarıya aç,kumaşı iyi ,galatasaray ruhu olan futbolculara ihtiyac var ..

yekta gibi hırslı ,iyi bir arda gibi teknik ,sabri gibi fişek..

birkere savunma kurgusunu bülent korkmaz ,emre aşık ikilisi gittikten sonra tam olarak oturtamadık.

song ile tomas ,yada song ile bülent iyi bir ikiliydi, ama zaman zaman çok basit goller yiyorduk.

emre güngör’den çok şey bekliyordum ama istanbul havası dokundumu nedir ?

servet ile gökhan, neil , meira hiçbir zaman istikrarlı olamadılar. tabiyki bu bölgede oynayan stoperlerin verimli olamamasının en büyük nedeni ön liberodur.

suat ,okan ,emre ,tugay sonrası iyi bir ön libero edinemedik. ayhan al ver al ver oynayan galatasaray’a bir türlü yakıştıramadığım top tekniğine sahip bir topçu.

cihan ,sabri,mehmet topal, mustafa sarp,barış ,neil,cana ,batista oyunu iki yönlü oynayabilen oyuncular olamadılar hiçbir zaman. mehmet topal iyi bir çıkış yaptı ,gitmeden önceki son sezonda kötü gidiş hat’a paralel hatalar yapınca gitmesi sorun teşkil etmedi. fakat takımda kalsa idi belki bu sezon iyi bir mehmet topal ile takım ligde bu sırada olmazdı. keşke keita’da gitmeseydi..

gelelim sağ ve sol beklere ;

hakan ünsal ve fatih akyel gibi yetiştiremedik galatasaray olarak . fb’de iyi bek olarak gökhan gönül var ,ikinci bir iyi bek oyuncu milli takım için aklıma gelmiyor.

uğur uçar iyi kumaş’a sahip ama ,aydın gibi beni hayal kırıklığına uğratan bir futbolcu.

demekki yerine yenisini veya daha iyisini yetiştirme sorunumuz var !!

Hakan Şükür Gibi bir yeteneği hala arıyorsak ,hem Hakan Şükür’ün büyüklüğünden hemde bizlerin altyapıya ,yetiştirme sanatına önem vermediğimizdendir.

şimdinin bekleri sabri ve hakan balta ,değişken yapılı oyunlar sergilediler son 4 sezondur.

hakan balta ,şampiyon olduğumuz sezonda çok iyi çıkışlar yapıyordu .

sonradan bu sezonda dahil olmak üzere vasat’ın üstünde top oynamadı.

sabri ise dünya kupası öncesi tam galatasaray satacakken ,fatih terim’in güveni ve sabrinin bu güveni boşa çıkarmaması ile tekrar takımda kaldı diyebilirim.

gelelim kanat adamlarına ,

keita ,ribery gibi iki yeteneği satmak ,elinden kaçırmak ??

kewel galatasaray içi büyük bir şans bence, lider vasıfları olan ,taraftarı ateşleyen ,oyunu her an değiştirebilcek bir futbolcu.

fakat keita haricinde 90 dakika bindirme yapan ,ortalar yapan bir sol-sağ açık adamımız olamadı.

hasan şaş buna en güzel örneklerden biri ..

lincoln,elano ,misimoviç,revivo,ali lukunku,inamoto gibi tam bir facia olan transferlerden bahsetmek bile istemiyorum.

hep hayal kırıklığı..

ümit karan,hasan kabze ,nonda gibi golcülerin satılıp Tek başına Milan Baros’a bel bağlamak ne kadar mantıklı hep beraber bu sezon yaşayıp gördük, pino ,kewell ,zaman zaman servet gol atmaya çalıştılar.

bunca şeyin yanında futbolculardan ziyade ,fatih terim,hagi,gerets,skibbe ,feldkamp,rijkard gibi 6 antrenör eskiten galatasaray yönetimi bence artık dönüp kendine bakmalı.

bu yönetimin kendine bakması yetmemeli ,bundan sonra gelecek yönetiminde bunlardan ders çıkarması ,aynı hataları tekrar yapmaması gerekir.

tabiyki galatasaray büyük bir camia ,büyük bir klüp,  fakat 20küsür milyon taraftarlı bir klüb olarak yerel şampiyonluklarla yetinmeyen taraftara ligin alt sıralarında olmayı 1 sezon anlayışla karşılamasını beklersin ..

ikinci bir yaşanacak hayal kırıklığı ,çok şeyi yerinden oynatır…

böyle bir durum ne galatasaray’a nede galatasaray taraftarına yakışır..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir