İstanbul Mekanları – 1 (Karaköy Liman Lokantası)

29.10.2011 tarihinde bir organizasyon için meşhur Karaköy Liman Lokantasına gittik. Önceden kurulmuş bir sofra ve serpme mezeler ile karşılandık. İlk gözlerimizin aradığı meze olan Haydari mevcut değildi. Meze çeşitlerinde hem kısır hem de mercimek köftesi vardı. Sanırım bu şekilde meze sayısı arttırılmaya çalışılmış. Mesela normal lahana ve kornişon turşusunuda meze çeşidi olarak sunmuşlardı.

Arasıcaklarda muska böreği ve kalamar tava ile başarılı olsalarda pazı dolması ile bizi gerçekten çok şaşırttılar. Ana yemek opsiyonu olarak karışık ızgara ve ızgara levrek sundular. Seri imalat şeklinde hazırlanmış bir karışık ızgara tabaığından çok fazla birşey yiyemedim açıkçası. Şişeden içki doldurmaları ve yemeğin kapanışı olarak getirdikleri dondurmalı irmik helvası başarılı taraflarıydı.

Manzara olarak geniş bir İstanbul boğaz manzarasına sahipler. Ancak bu manzarayı görebilmek için şanslı olmanız ve Karaköy Limanına bir cruise demirlememişken mekana gitmeniz gerekmekte. Aksi takdirde devasa cruiseların kamaralarını seyretmek zorunda kalabilirsiniz. Fasıl şeklinde yapılan canlı müzik böyle bir mekan için biraz zayıf kalmıştı.

Hesapta yaşanan kriz ise bizlere bu derece ünlü bir mekanın bir seferlik bir mekan olduğunu hissettirdi. Kişi başı 80TL fiks menü olarak anlaştığımız hesap, 13 kişi için 1500TL nakit ve 1800 küsür TL kredi kartı olarak geldi. Garsonumuza durumu anlattık ve doğru hesap olan 13*80=1040TL hesabımız geldi. 11 kişi nakit ödedi. Kalan 2 kişi kredi kartı ile ödediler. 80TL olan fiks menü kredi kartı için 95TL olarak belirlendi. Yaklaşık %20 komisyondan bahsediliyor. Kredi kartından çekim yapan şahısa “kredi kartından nakit çeksek daha iyiydi, komisyonu daha azdı en azından” dedim. Ancak bana “bizim içinde daha iyiydi” gibi fütursuz bir cevap verdi. Müşterisine saygı duymayan esnaf, bahçesini sulamayan çiftçi gibidir. Bu mekana ekin vermeyeceğimiz kesinleşmiştir.

Sonuç olarak, her türlü mecrada ünlü olarak lanse edilen Karaköy Liman Lokantasına merakınızı gidermek için gidebilirsiniz. Ancak daha güzel mezeler, daha güzel hizmet ve daha güzel bir eğlence için sizlere daha güzel mekanlar önerebilirim.

Afiyet olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir