kent kendi elektriğini kendi üretiyor..

biz nükleer santrali ,doğal gaz ile çalışan termik santrali gündemimizde ,ülkemizde tutmaya devam edelim . japonlar kendilerini aşmış olacaklarki artık ücretsiz olarak dağıtıkları güneş panelleriyle kendi elektiriklerini kendileri üretiyorlar. bu japonlar ki 2.dünya savaşından en ağır darbeyi alan ülke ki ,gerisini siz düşünün. biz ülkemizde “Mustafa” filmini ,nükleer santrali ,tacizleri ,tecavüzleri ,türban’ı ,işkenceyi konuşaduralım .teknolojide japonlar alıp başını gidiyorlar işte.

işte haberin ayrıntıları:

Japonya’nın başkenti Tokyo’nun 80 kilometre kuzeybatısında yer alan kent, ülke sınırları içinde çilek tarlaları ve bol güneşiyle ünlü. Ota’yı dünyaya tanıtansa elektrik ihtiyacını büyük ölçüde güneş enerjisinden sağlaması.

kentteki 550 ev, elektrik ihtiyacını kendi kendine karşılayabiliyor. Evler hükümet tarafından ücretsiz olarak dağıtılıyor, birçok aile bu olanaktan faydalanmak için güneş enerjisine çevrilmiş evlere taşınıyor.

Elektrik faturasına para ödemek yerine, ürettikleri fazla elektriği yerel bir enerji santraline satan aileler, ayda 50 doları bulan kazançlar elde ediyor.

Projenin Japonya genelinde uygulanması önünde ise tek engelin maliyetinin yüksek olduğunu belirten yetkililer, ev başına en az 20 bin dolara denk gelen maliyeti azaltmanın yollarını arıyor.

kaynak:ntvmsnbc.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir