namı değer “keleş” 89 yaşında..

namı değer “keleş”  kalaşnikof ,yani Otomatik Kalaşnikof tüfeği AK-47  89 yaşında . 1947 model bir Sovyet saldırı tüfeği, 1947 yılında Mihail Kalaşnikov tarafından tasarlanmış ve IZH firması tarafından üretimine başlanmıştır. 7.62×39 mm’lik mermisi kullanıyor. Dünya üzerinde 100 milyondan fazla AK-47 varmış.
AK-47 Soğuk Savaş yılları boyunca birçok çatışmada kullanılarak komünist blok için sembol haline gelmiş bir silah . Hızlı üretilebilmesi, kullanım ve bakım kolaylığı nedeniyle AK-47, 1951 yılında üretilmesine rağmen bugün birçok ülke ve gerilla grubu tarafından hala büyük miktarlarda kullanılmakta. Kopyası en çok üretilen tüfeklerin başında gelen AK-47, kendisi de kopyadır. İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru göreve giren Alman StG-44 tüfekleri üzerinde geliştirilen AK-47`in tasarım sürecinde birçok Alman mühendis de görev almış. geliştirilmiş ,günümüze kadar gelmiş.
Soğuk Savaş yılları boyunca Çin ve Varşova Paktı’na bağlı ülkelerce de lisans altında üretilen tüfeğin modifiye edilmiş birçok modeli de çeşitli ülkelerce imal edilmiştir.
AK-47 dayanıklılıklarıyla tanınır; sudan, çamurdan, kumdan etkilenmez ve çok nadir tutukluk yapar, ayrıca ucuza ve pek çok şekilde temin edilebilmesinden dolayı özellikle terörist gruplar tarafından tercih edilmektedir. Asimetrik savaş koşullarına uygunluğundan dolayı terörist gruplar ve gerillalarla mücadele eden askeri birliklerin genellikle kendi silahları yerine ele geçirdikleri AK-47`leri kullanması silahın başarısını göstermesi açısından önemlidir.
AK-47’ler Türk Ordusu tarafından da kullanılmaktadır. Özellikle PKK ile çatışmalarda ele geçirilen AK-47’ler Türk ordusu bünyesine katılmıştır.
Fiziksel Özellikleri
Silah Uzunluğu        880 mm
Namlu Uzunluğu     415 mm
Silah Ağırlığı           4.8kg
Atış Özellikleri
Namlu Çapı                7.62 mm
Mermi Türü                7.62×39 mm
Çalışma Mekanizması     Gaz geri tepme
Namlu Çıkış Hızı        810 m/san
Atış Hızı                     600 mermi/dak
Etkili Menzili              300 m

kaynak:wikipedia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir