nükleer santral istemiyoruz…

defalarca yazdım burda , nükleer santralin ülkemiz için gereksiz olduğunu. güneş’in ,rüzgar’ın ,hidroelektrik potansiyelimizin bize yetebilcek durumda olduğunu . sırf rüzgar enerjisinin kullanıldığını farz etsek bize yettiğini yazdım , bazı tv kanallarındada zaten bunlarla ilgili haberler , söyleşiler ,ufak ufak belgeseller yayınlandı. herkez aynı şeyi söylüyor ama yukardan emir geldi ki bizim yetkililerimiz hiç kimseye kulak asmadan devam ediyorlar. amacında nükleer araştırma yapmak olduğunu ,nükleer silah yapmak olduğu ağızlarından kaçırıyorlar çok sıkıştıklarında. çünkü onlarda biliyor ülkemizde nükleer santral’e gerek kalmadan enerji eldesinin olduğunu ama ,dış güçlerinde isteği doğrultusunda dışa bağımlı olarak devam etmemiz için gerekli ,bir okadar da nükleer silah araştırması yapacak güçe gelmek bir okadar tatlı geliyor .

artık aynı şeyleri konuşmak ,kendimi yinelemek olcak , sadece nükleer santral istemediğimi ,eğer benim gibi düşünenler varsa meydanlara çıkmamız gerektiğini ,tepki koymamız gerektiğini söylüyorum.

meydanlara çıkamıyorsak bile nükleer karşıtı platformlara destek verebiliriz , gazetede okuduğum haberi sizlerle paylaşıyorum , hele haberde yer alan “istanbulun ortasındaki maytap fabrikasındaki patlamalara önlem alınmazken” diye giriş yapılmış olan haber ülkemizin içine gireceği tehditi açıkca anlatıyor .sırf bunla sınırlı değil , ülkemizde bir kitap dolduracak şekilde devam edebilir güvenlik sorunlarına . ( örneğin ;tersanelerdeki ölümler , rogar kapağına düşüp ölen çocuklarımız ….. ) hal böyleyken güvenlik açısından bile tehlikede olduğumuzu düşünürsek …

işte ilgili haber;

‘Nükleere hayır!’ mitingi 26 nisan’da
KÜRESEL EYLEM GRUBU sözcülerinden Önder Algedik ise Çernobil felaketinin yıldönümü olan 26 nisan’da İstanbul Kadıköy’de “nükleere hayır!, nükleer santral is-te-mi-yo-ruz!” mitingi düzenleyeceklerini belirterek şunları kaydetti:
“AKP hükümeti nükleer araştırması için yaptığı ödemelerle hem dünyadaki nükleer lobilerinin hem de Türkiye’deki enerji lobilerinin ciddi boyutlarda para kazanmasını sağlıyor. Nükleer santral konusunda güvenliğe önem vereceğini belirterek kamuoyuna korkulacak bir şey olmadığı mesajları vermeye çalışan hükümete sormak istiyoruz, ‘İstanbul’un ortasında maytap fabrikasının patladığı, insanların hayatını kaybettiği, çöplüklerden nükleer atıkların çıktığı bir ülkede, nükleer güvenliğinden nasıl söz edebiliyorsunuz?”

“Nükleere hayır!” imza kampanyalarına aralarında Orhan Gencebay, Müjde Ar, Pınar Kür, Harun Tekin, Kerem Kabadayı’nın da yer aldığı çok sayıda sanatçının destek verdiğini belirten Algedik, Türkiye’nin ve dünyanın geleceğini düşünen herkesi www.nukleersantralistemiyoruz.org adresine imza vermeye ve 26 nisan’da İstanbul’da olmaya çağırdı.

haberin kaynağı :birgün

önceki ilgili yazılarım ;

www.eksantirik.net/catesden-sonra-catalagzina-ikinci-termik-santral-eren-holdingden

www.eksantirik.net/nukleer-e-siyanure-savasa-karsi-8-aralikda-kadikoyde

www.eksantirik.net/nukleer-enerji-mi-yenilenebilir-enerjimi

www.eksantirik.net/ne-petrol-ne-komur-ne-nukleer-ruzgar-gunes-bize-yeter

www.eksantirik.net/nukleere-hayir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir