rapana nedir ?,nasıl yenir? ,nelere faydası vardır?

ismi garip gelebilir , sanırım biyolojik sınıflandırmadaki latince adı. ama halk dilindeki adı ise deniz salyangozu. karadenizde yüzmeyi sevip de dalgıçlıkla ,midye ile ,su altı ile alakası olan herkes görmüştür deniz salyangozunu.

bizzat arkadaşlarımla çıkartıp ,pişirmişliğimiz , yemişliğimiz vardır. öncelikle bizim nasıl yaptığımızı,pişirme tarifini anlatayım,  peynir tenekesi ile açık havada yaklaşık bir saat ,kırkbeş dakika kaynar bir şekilde pişirdik. sonrasında elimize salyangozları alıp çatal yardımıyla içinden etli kısmı çekip çıkarmak oldu ,bu işin en kolay kısmıydı ( ufak bi not ,sakın evde yapıyım demeyin ,acayip bir koku sarıyor ortalığı ,bir hafta açık havadaki kokusu sinmemişti ).

sonrasında siyah sert kısmı ile etli kısmı birbirinden ayırmak en zevksiz ve belalı kısmıydı bence.

sıra geliyor işin lezzet katma kısmına , etli kısmı kuşbaşı kuşbaşı doğradıktan sonra pul biber ,kekik,nane,tuz ile harmanlayıp sac kavurma’da iyice pişirmeniz gerekiyor. yoksa gıcırt gıcırt eden etler canınızı sıkabilir. biz bir güzel pişirip , ekmek arası  yapıp bir güzel afiyetle yedik ,yada yediler desem daha doğru olur. benim ağız zevkime hiç uygun değil tadı ama diğer arkadaşlarım lezzetine bayıldılar.

gelelim rapanın faydalarına ;

-hücre yenileyici etkisi bulunuyor

-damar koruyucu ve tıkanıklığı engelleyici etkisi var.

-yaşlanmayı önleyici etkisi var

-içindeki allantoin ‘in cildin yenilenmesine katkısı var.

-içindeki protein ve azotlu bir maya sayesinde müzmin bronşite ve unutkanlığa iyi geliyor.

evet bunca şeyden sonra bu rapana’nın yaşama ve üreme alanlarına.  belli sınırlar içinde maalesef , bu sınırlar karadeniz sahillerinin Türkiye kısmı ve Marmara denizi .

tabiyki yukarda saydığım bir çok şeyi uğraşmak istemiyorum diyorsanız (ki oldukça zahmetli) ,Zonguldak’ta sahildeki(liman içinde) balık restorantları var ,orda ki düş molası restorantı rapananın güveç kavurmasını yapıyor.  yok ben salyangoz yemem diyenler varsa benim gibi , pekala mezgit ,çüpra,levrek,çinekop,istavrit ,hamsi gibi sayamadığım birçok balığı yanında bir kadeh rakıyla afiyetle yiyebilirsiniz.

rapana nedir ?,nasıl yenir? ,nelere faydası vardır?” hakkında 2 yorum

  1. chat

    Bazı deniz ürünleri asırı agır kokuyor..tavsiye için tşkler.nedense her seye faydalı olanlar agır kokuyor..Paylasım içinde tşkler

    Cevapla
  2. Yusuf Demirhan

    Dalaman’ın nelere faydası var kimse bilmiyor ve net bir açıklamasını kimse yapamıyor ben yiyorum lakin gerçekten faydalarını araştırdım ama hiçbir sonuç elde edemedim

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir