Türkiye`nin YouTube`u sendeyolla.com

YouTube gibi bir site Türkiye`de yok diyenlere duyurulur. sendeyolla.combir süredir internet kullanıcılarının fotoğraf, video ve haberlerini yayınlıyor. Yazının baskıya verildiği cuma günü 5255 üyesi bulunan sitede kullanıcılardan gelen 1303 haber, 8007 fotoğraf ve 289 video yayındaydı. Okurlar kendi fotoğraf ve videolarını diğer kullanıcılarla paylaşıyor verdikleri oylarla haftanın, ayın muhabirlerini seçiyor.

youtube’un hikayesi

29 yaşındaki Chad Hurley ve 28 yaşındaki Steve Chen, 19 ay önce siteyi kurarken yanlarında Jawed Karim de vardı. Ve Karim`e göre fikir babası ve siteye ilk video filmleri koyan da kendisiydi.

Bangladeşli kimyager baba ve Minnesota Üniversitesi`nde biyokimya profesörü Alman anneden dünyaya gelen 27 yaşındaki Karim, çocukluğunu Almanya`da geçirdi. Aile, Karim liseye başlamadan ABD`ye göç etti. Illinois Üniversitesi`nde bilgisiyar bilimi ve mühendisliği okudu.
Öğrenciyken çalışmaya başladığı kredi kartı ödeme sistemleri şirketi PayPal`de, daha sonra birlikte YouTube`u kuracakları Chad Hurley ve Steve Chen`le tanıştı.

Üç kafadar PayPal`ın eBay satılmasından bir süre sonra, kendi işlerini kurma hayaliyle şirketten ayrıldı. 2005`te PayPal`dan ayrılırken, orada yaptıkları özel projelerle aslında ceplerini epey doldurdukları söyleniyordu.

Dünya basınında sürekli yazılan efsanenin aksine, video paylaşım sitesi kurma fikri bir partide ortaya çıkmamıştı. Karim, Google`a satıştan sonra kendisini Stanford Üniversitesi`nde bulan gazetecilere anlatıyor: “Söylentilerdeki gibi bir parti videosunu paylaşmak isterken fikir gelişmedi. Janet Jackson`un göğsünün göründüğü canlı TV şovu ve geçen yıl meydana gelen tsunami felaketiyle ilgili görüntülere bir türlü ulaşamamaktan çıktı fikir. Chad ve Steve`e video gösterebileceğimiz bir site kurma önerisini yaptım. Olur dediler ve bir kaç gün içinde çalışmaya başladık.”

Üç gencin 19 ay önce amatörce kurdukları ve aslında uzun bir dönem kimsenin ilgilenmediği sitenin ilk versiyonu arkadaş bulma (Tune in Hook Up) sitesiydi. Pek ilgi görmeyince, video paylaşım sitesine dönüştürmüşler. İlk video filmde Karim, hayvanat bahçesinde fillerin önünde duruyor ve bir şeyler anlatıyor (youtube.com`da arama kutusuna `me at the zoo jawed` yazılınca tarihi film izlenebiliyor.)

İlk zamanlar siteye koyulan 50-60 kadar video film için Karim bugün “Aslında hiçbirini izlemek istemezdim. Ama anlayamadığım bir şekilde, insanlar çok beğendi” diyor. Kulaktan kulağa yayılan ve e-postalarda video linkleri dolaşmaya başlayan YouTube`a bugün günde 65 bin film yükleniyor, 100 milyon kısa video izleniyor. Şirketin 67 çalışanı da satışla Google`a geçti.

CEBİNE NE KADAR GİRDİÃ„Å¾İ BELLİ DEÄžİL

YouTube`u kurar kurmaz görev bölümü yapılmış. Hurley sitenin sayfasını ve logosunu tasarlamış. Chen ve Karim yazılım ve diğer teknik işleri kotarmışlar. Site açıldıktan sonra ciddi görev dağılımı yapılmış. Hurley CEO (Yönetim Kurulu Başkanı), Chen CTO (Teknolojik işlerden sorumlu başkan) olmuş. Karim ise master yapmak istediğini ve şirket yönetiminde yer almayacağını söylemiş. Arkadaşlarından daha az bir hisseyi kabul etmiş ve danışman olarak desteğini sürdürmüş.

Dünya basınında mucizenin mimarları olarak Hurley ve Chen alkışlanırken, unutulmayı içine sindiremeyen Karim “ben de varım” diyor. Stanford Üniversitesi kampusunde lastik ayakkabı, kot pantolonu ve eşofman üstüyle karşıladığı gazetecilere satıştan kendisinin de pay alacağını söylüyor, ama ne kadar olduğunu gizliyor.

Google`la satış pazarlıklarını Hurley ve Chen yürütmüş, anlaşma sağlandığında Karim`e 1.65 milyar doların altına sadece imza atmak kalmış. Karim`in cebine satıştan hatırı sayılır bir paranın girdiği tahmin ediliyor.

Bilgisayar biliminde master yapan Jawed Karim, yeni bir projesi olduğunu müjdeliyor, ama sır vermiyor. Hayatta en çok yapmak istediği ise profesör olmak ve bildiklerini öğretmek.

Bu yazı bilgisayar dünyası, faydalı siteler kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir