yeni teknolojik kimliklerimiz geliyor..

sokak sohbetlerinde konuştuğumuz ,laf arasında “aman bu ne büyük nüfus cüzdanı  ,cüzdana bile girmiyor” dediğimiz olmuştur . “keşke ehliyet kadar olsa idi” demişizdir çoğu zaman . artık ehliyet kadar kimlikler yolda ,2010 yılında elimizde olacak . sıcak pres ile uğraşma devri sona erecek. Teknoloji ve tasarımını TÜBİTAK’ın yaptığı, çalışmalarını Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü elektronik özellikli yeni T.C Kimlik Kartları çip uygulamasıyla birlikte geliyor.
2010 yılında kullanılmaya başlaması planlanan yeni kimlik kartları e-kimlik kartı projesiyle, yeni nüfus cüzdanları çip teknolojisini taşıyacak ve kredi kartı boyutlarında olacak.
Çip sistemi üzerinde birçok vatandaşlık bilgisini taşıyacak kimlik kartlarında ayrıca kullanıcının fotoğraf ve parmak izi gibi bilgileri de yer alacak.
Hastanelerde, vergi dairelerinde, belediyelerde ve daha birçok kuruluşta direkt olarak bu kart ile  sonraki aşamada ise çipli kartlarda vatandaşlarının damar izleri de bulunacak. Tek parmaktan alınacak olan damar izi sayesinde kötüye kullanımın üst seviyede teknoloji ve güvenlik standartlarıyla önüne geçilmesi planlanıyor.
Temel olarak bir nüfus cüzdanı olmakla birlikte, internet üzerinden hizmet veren kamu ve özel sektördeki tüm kurum ve kuruluşlar tarafından ‘elektronik kimlik doğrulama’ amacıyla da kullanılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir