zonguldak’ta tekne turları başlıycakmış..

karadenizli olan bilir , karadenizin mükemmel koylarındaki manzaraları , yeşil ve mavinin o mükemmel uyumunu . hele birde denizden karaya bakıldığında oluşan manzara süperdir. karadenizin ,ege ve akdeniz kadar rahbet görmemesinin sebebi ilk olarak yazların genelde serin ve yağmurlu geçmesi , ikinci olarak ise denizlerde olan kirlilik .

tabiyki bu kirlilik dediğim şey ege ve akdenizdeki gibi taleb ile azalabilirdi , az olabilirdi , yada olmayabilirdi . denizlerimizdeki kirlilik hatsafhada ,zaman zaman bazı plajlarda yüksek kolibasili oranları nedeniyle yazılarla uyarıların yapıldığı günlerde gördük maalesef . hiçbirzaman ,günlük hayatta yaşadığımız gibi çevremizi bırakın korumayı ,zararda verdiğimiz günlük ,anlık yaşadığımız için denizlerimizde , özellikle karadenizde kirlilik kendini belli ediyor çoğu zaman . ya çatalağzı termik santrali külleri , ya bir geminin boşaltığı foseptik atıkları , bir yerleşim alanından çıkan atıklar yada hastahanelerin tibbi atıkları . bunları çoğu zaman denizlerimizde görüyoruz . hiçbir türlü de ne alınan bir önlem , nede bir çaba görmüyoruz.. her mevzuda olduğu gibi ülkemizin derdi ,çarpıklıkları bitmediğinden mevzuyu gine derinleştirmeden ,yazının başlığına dönmek istıyorum .

tekne turları başlıycakmış , bunun için tabiyki yeterli hava koşullarının oluşması , karadenizden eksik olmayan poyrazın teknelere izin vermesi öncelikli tabiyki . denizlerin sıcak olması da poyrazla bir o kadar doğru orantılı . ege ve akdeniz kadar girintili , çıkıntılı ,adaların sık sık olduğu bir deniz olmasada karadeniz , alabildiğine deniz manzarası ile temiz deniz ve denizde rüzgarın olmadığı bir havada en az güney sahilleri kadar güzel , emin olabilirsiniz. umarım kısa dönemde olsa tekne turları ile karadenizin güzelliğinin farkına varılır, yerli yabancı turistlerle bir şekilde döngü sağlanır. sırf zonguldak için değil tabiyki , Amasra , inkumu , kurçaşile , sinop, ordu , giresun sahilleri birbirinden güzel ,doğa harikası sahillerimiz içinde .
ilgili haber;

Zonguldak sahillerine turistin ilgisini artırmak için deniz turları düzenlenerek bakir koyların keşfedilmesi hedefleniyor.

Sahip olduğu yaklaşık 80 kilometrelik kıyı şeridi boyunca Sazköy, Filyos, Türkali, Göbü, Hisararkası, Uzunkum, Kapuz, Karakum, Değirmenağzı, Ilıksu, Kireçlik, Ereğli ve Alaplı ilçelerinin kıyılarıyla turistlerin ilgisini çeken Zonguldak’ta, turizmin gelişmesine yönelik çalışmalar yapılıyor.

Filyos Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları, av turizminin gelişmesi, sahillerin değerlendirilmesi ve mağara odaklı turizm merkezi olma yolunda girişimlerde bulunulan ilde, konaklama yerlerinin çoğalması ve turizm yatırımlarının artması amaçlanıyor.

Kentte ormanlık alanların yeşilini ve gökyüzünün mavisini yansıtan bakir koyların turizme kazandırılması ve tanıtılmasına yönelik Akdeniz sahillerindeki “mavi turların” benzerinin başlatılması planlanıyor. Zonguldak’ta 5 ay süreyle turistlere il ve çevresindeki koylar gezdirilerek Karadeniz’in saklı cennetlerini keşfetmelerine imkan sağlanacak.

TÜRSAB TOPLANTISI

Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte uzun yıllar sadece kömür üretiminin ön planda tutulduğunu, geri plana itilmiş turizm sektörünün gelişmesi için fırsatları iyi değerlendirmek istediklerini söyledi.

Turistlerin doğa güzellikleri ve tarihi birikimiyle Karadeniz’e ilgisinin her geçen gün arttığına dikkati çeken Erkmen, şunları kaydetti: “İlimizde turizm hareketliliği son yıllarda arttı. Bunu geliştirmek en önemli hedefimiz. Nisan ayında Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy başkanlığında ve çok sayıda teknik otoritenin katılımıyla şehrimizde toplantı düzenleyeceğiz. Etkinlik kapsamında bölgedeki turizm potansiyeli masaya yatırılacak.

TÜRSAB gibi önemli kuruluşun kentimizdeki turizm faaliyetlerini değerlendirmesi, bölgeye önemli kazanç sağlayacak. Karadeniz sahilleri, Ege ve Akdeniz’e rakip olacaktır. Bu doğrultuda Zonguldak ve çevre illerini kapsayan deniz turları düzenlemek öncelikli hedefimiz.”

Erkmen, Zonguldak’ın mağara odaklı turizm merkezi ilan edilmesi amacıyla ilgili Bakanlığın çalışma yaptığını belirterek, “Sportif ve gezi amaçlı mağara varlığı bakımından şehrimiz Türkiye’nin en önemli kentleri arasında yer almaktadır. Bunlarla ilgili bakanlıkça kitapçık yayınlanması düşünülüyor” dedi.

AA
kaynak:kenthaber.com

Bu yazı haber kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

eksANtirik hakkında

insanları bir nebze olsun uyandırmak ,bilinen ezberleri bozmak için web sitesini yayına başladım. uzun yada kısa soluklu bir yol belkide ,ne olursa olsun amacım hem ücretsiz kaynakları paylaşmak ,hemde muhalif olmak için muhalif olmadan birşeylere birazda olsa katkıda bulunmak. insanca yaşam için bir katkı sağlamak..

zonguldak’ta tekne turları başlıycakmış..” hakkında 2 yorum

 1. Hakan

  Başlasın kanka, zaten kızlar da sıkıldı hep araba ile gezmekten 😛

  Şaka bir yana kesinlikle başlamalı ve hatta geç bile kalındı. Ancak tüm bunlar aceleye getirilmemeli ve her türlü olasılık hesaplanarak yani planlanarak yapılmalı.

  Hee eğer başlamazsa boşver abi.. Ben yakında motoryat alacam, o zaman gezeriz 😛

  Cevapla
 2. IDC SAVUNMA SANYİİ TİC.A.Ş

  SAYIN İLGİLİ,

  %100 TÜRK SERMAYESİ İLE KURULMUŞ OLAN IDC SAVUNMA SANAYİİ TİCARET A.Ş. TAMAMEN YERLİ OLARAK ÜRETTİĞİ VE DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI TEBLİĞİNE TAMAMEN UYGUN IDC-AIS CLASS B CS CİHAZINI GURURLA SUNMAKTADIR.CİHAZIMIZ DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI VE BTK ONAYINA İLAVETEN BSH VE CE SERTİFİKALARINA SAHİPTİR.ONAY VE SERTİFİKALARIMIZ İLE TANITIM BROŞÜRÜMÜZ EKTE GÖNDERİLMİŞTİR.
  IDC AIS ürünlerini, seyir güvenliği ve emniyetiniz için sahibi olduğunuz ve ürettiğiniz teknelerde güvenle kullanabilirsiniz. IDC AIS sistemleri, Uluslar arası Denizcilik Örgütü(IMO)ve Denizcilik Müsteşarlığı’nın belirlediği tüm kriterleri yerine getirmesi, sayısal telsiz teknolojisi ile üretilmesi, transponderin su geçirmez özelliğine sahip olmasının yanı sıra, kurulum ve kullanım kolaylığı, tüm dökümanlarının Türkçe olması sebebiyle beklentilerinizi en üst seviyede yerine getirecektir.
  IDC-AIS Class B CS sistemleri konusunda merak ettiğiniz sorularınızı, değerli yorumlarınızı memnuniyetle bekliyoruz.

  IDC-AIS sistemleri ile;
  DENİZLERİNİZ SAKİN PRUVANIZ NETA OLSUN.

  Arjantin Cad. Halıcı sok. No 5/1
  G.O.P Çankaya 06680
  Ankara / TÜRKİYE
  TEL: +90 312 466 47 40 (PBX)
  FAX: +90 312 466 59 66
  DOĞRU KİMLİK,DOĞRU KONUM,DOĞRU ROTA
  haluk@idc-defence.com
  http://www.idc-ais.com.tr

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir